Pesticide and heavy metal biosorption evaluation of macro algae Gracilaria verrucosa
Pestisit ve ağır metal biyosorpsiyonunda makro alg Gracilaria verrucosa?nın değerlendirilmesi
- Tez No: 301935
- Danışmanlar: PROF. DR. BİKEM ÖVEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Chemical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Çevre kalitesinin değerlendirilmesinde, pestisit ve ağır metal kirliliği önem verilmesi gereken hususlardan biridir. Oldukça etkin ve verimli olmalarına rağmen bazı arıtım yöntemleri, toksik yan ürünlerin yanı sıra yüksek işletme ve bakım maliyeti içerir. Bu nedenle iyi incelenmiş diğer yöntemlere karşı biyosorbentler etkin bir alternatif haline gelebilir. Bu çalışma boyunca bir kırmızı alg olan Gracilaria verrucosa, fenoksi alkanoik asit herbisit 2,4 D ve ağır metal Cr (VI) gideriminde potansiyel bir biosorbent olarak incelenmiştir. Gracilaria verrucosa'nın verimliliğini değerlendirmek için, biosorbent dozajı, pH, başlangıç sorbat konsantrasyonu ve farklı iyonlarının varlığı gibi sorpsiyon koşulları incelenmiştir.Sulu fazda gerçekleşen biyosorpsiyon potansiyelinin iyileştirmesini incelemek amacıyla Gracilaria verrucosa'ya uygulanan farklı kimyasal işlemler (asit, baz, formaldehit, alkol etkileşmesi) arasında, asit etkileşiminin en iyi performansı gösterdiği belirlenmiştir. Asit ile modifikasyonu yapılmış Gracilaria verrucosa ile yapılan biosorpsiyon çalışmalarında kromun sudan uzaklaştırılmasında % 26 ve 2,4-D uzaklaştırılmasında %88'lik artış elde edilmiştir.Ayrıca, biyokütle, yapısındaki amino ve karboksil gruplarının giderimdeki rollerini incelemek için kimyasal modifikasyon metodu uygulanarak amino ve karboksil gruplarının 2,4 D ve Cr(VI) gideriminde farklı oranlarda etkileri olduğu anlaşılmıştır. Bu modifikasyon çalışması ile Gracilaria verrucosa'nın yüzey özelliklerini tanımlayan yüzey aktif grupların etkileri analizlenmeye çalışılmıştır.İki ve üç parametreli denge modelleri sorpsiyon verileri tanımlamak için kullanılmıştır. Farklı sıcaklıkta yapılan biyosorpsiyon çalışmalarının sonucunda elde edilen termodinamik sabitler (?G?,?H?, ?S?) , biyosorpsiyonun spontane ve artan düzensizlik eğiliminde oluştuğunu göstermiştir. Gerçekleştirilen kinetik çalışmanın sonuçlarına göre, Cr(VI) uzaklaştırılmasının modellenmesinde pseudo-first order, 2,4 ?D uzaklaştırılmasında ise pseudo-second order kinetik modelinin uygunluğu belirlenmiştir.Asit ile modifiye edilmiş Gracilaria verrucosa'nın pestisit ve ağır metal gideriminde yeniden kullanılabilirliğini belirlemek amacıyla desorpsiyon çalışması yapılmıştır. 2,4 D için HCl çözeltisi ve Cr(VI) için ise EDTA çözeltisi kullanılarak sorpsiyon-desorpsiyon döngüsü tekrarlanmıştır. Deri endüstrisine ait bir atıksu örneği ile de Gracilaria verrucosa'nın etkin bir biyosorbent olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the assessment of environmental quality, one of the priorities must be given to the potential of pesticide and heavy metal pollution. While quite effective and efficient some of the treatment methods involve high operating and maintenance cost with toxic byproducts. Thus biosorbents have become an attractive alternative to other well established methods. In this manner, during this study red algea Gracilaria verrucosa has been investigated as a potential biosorbent for phenoxyalkanoic acid herbicide 2,4 D and heavy metal Cr(VI). In order to establish the efficiency of Gracilaria verrucosa; the sorption conditions, such as pH, the dosage of biosorbent, existence of background ions and the initial concentration of sorbate were examined.Among the various chemical treatments (acid, alkali, formaldehyde alcohol) that has been performed to enhance the removal capacity of the biosorbent, acid-treatment showed the best performance with regards the improvement of removal from the aqueous phase. According to biosorption studies with acid treated Gracilaria verrucosa, for the removal of Cr(VI) 26 % and for 2,4-D 88% increment has been achieved.Also the biomass was subjected to chemical modification to examine amino and carboxyl groups role in the removal from the aqueous phase. According to findings, the amino and carboxyl groups take part in the 2,4 D and Cr(VI) removal with various influences. With this modification study the effect of surface active groups that identifies the surface properties of Gracilaria verrucosa was analysed.Two and three parameter equilibrium models were used to describe the sorption data. The thermodynamic constants (?G?,?H?, ?S?), that has been obtained has shown that the biosorption process is spontaneous and increasing disorder. According to the kinetic study, the removal of Cr(VI) canbe modelled with pseudo-first order kinetic model and the 2,4 D removal can be modelled with the pseudo-second order model.To elucidate the reusability of acid treated Gracilaria verrucosa for the removal of pesticide and heavy metal desorption study was achieved. By using HCl for 2,4 D and EDTA for Cr(VI) sorption-desorption cycles has been performed. The biosorption study that has been performed with industrial wastewater has shown that Gracilaria verrucosa is an effective biosorbent.