Entansif şartlarda yetiştirilen kızılger tipi kıl keçilerinde kesim, karkas ve et kalite özelliklerinin belirlenmesi
Determination of slaughter, carcass and meat quality traits of kizilger-hair goats reared under an intensive production system
  1. Tez No: 561662
  2. Yazar: EMİNE PINAR ÖZDAĞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YÜKSEL AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hayvan Yetiştirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırma, entansif şartlarda yetiştirilen Kızılger tipi Kıl keçilerinde karkas, kesim ve et özelliklerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın hayvan materyalini yaklaşık 3-4 aylık yaşta sütten kesilmiş (tekiz doğan), erkek 12 baş Kızılger tipi Kıl keçisi oluşturmuştur. Araştırmada, oğlaklar 15 gün alıştırma yemlemesi sonrası 56 gün besiye alınmıştır. Çalışmada, yem materyali olarak pelet formda kuzu besi yemi (2653 kcal kg-1 ME ve %15,19 HP) ve kuru yonca otu (1964 kcal kg-1 ME ve %19,61 HP) kullanılmıştır. Besi süresince oğlaklara kuzu besi yemi ad libitum olarak verilmiştir. Kaba yem olarak verilen kuru yonca otu oğlak başına 200 g/baş/gün olarak sınırlandırılmıştır. Araştırmada, hedef besi süresi sonunda oğlakların kesim, karkas ve longissimus dorsi, semitendinosus ve semimembranosus kasında bazı et kalite özellikleri incelenmiştir. Besi sonu canlı ağırlığına göre belirlenen sıcak, soğuk karkas randımanı ve soğutma firesi değerleri sırasıyla %48,96±0,48, 47,74±0,49 ve 2,50±0,18 olarak tespit edilmiştir. Soğuk karkas ağırlığına göre tespit edilen karkas parça oranlarından kol oranı %20,21±0,31; but oranı %30,18±0,41; omuz oranı %6,07±0,27; etek oranı %10,96±0,34; sırt-bel oranı %20,08±0,44, boyun oranı %10,24±0,19 ve kuyruk oranı %0,63±0,04 olarak belirlenmiştir. Kızılger tipi oğlaklarda kesim sonrası 24.
Özet (Çeviri)
The present study was carried out to determine the carcass, slaughter and meat quality traits of Kızılger-hair goats reared under an intensive production system. Included in the study were 12 male Kızılger-hair goats which were weaned at 3–4 months of age (single born kids). After adaptation feeding for 15 days, the kids were fattened for 56 days on lamb fattening feed in pellet form (2653 kcal kg-1 ME and 15.19% CP) and alfalfa hay (1964 kcal kg-1 ME and 19.61% CP). During the fattening period, kids were fed lamb fattening feed ad libitum. The alfalfa hay, which was fed as source of forage, was limited to 200 g/animal/day. The slaughtering, carcass and some meat quality (longissimus dorsi, semitendinosus and semimembranosus muscles) traits at the end of fattening period were investigated. The hot and cold carcass dressing percentages and chilling loss were 48.96±0.48, 47.74±0.49 and 2.50±0.18%, respectively. Among the carcass parts, determined at cold weights, the neck percentage was 10.24±0.19%, foreleg percentage was 20.21±0.31%, long leg percentage was 30.18±0.41%, shoulder percentage was 6.07±0.27 %, flank percentage was 10.96±0.34%, back-loin percentage was 20.08±0.44% and tail percentage was 0.63±0.04%.