Yarı entansif olarak yetiştirilen mast ve yerli kazlarda cinsiyetlere göre food pad dermatitis ile çeşitli et kalite karakteristiklerinin tespiti ve tüy ağırlıkları
Determination of food pad dermatitis and some meat quality characteristics according to the gender of mast and domestic gease breed with semi-intensively and feather weights
- Tez No: 972756
- Danışmanlar: PROF. DR. İSKENDER YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
Özet
Çalışma yarı entansif şartlarda yetiştirilen, Mast ve Yerli (dişi/erkek) kazlar da, Food Pad Dermatitisi (FPD) ve bu genotiplerin et kalitesini araştırmak üzere yapılmıştır. Proje de kullanılan hayvanlar, aynı gün kesimhaneye getirilen toplamda 2200 hayvan içerisinden, rastgele seçilmesiyle gerçekleştirilmiştir. Çalışma, 2 aşamada yürütülmüştür. Buna göre, 25 Erkek / 25 Dişi Mast kazı ile 25 Erkek / 25 Dişi Yerli kaz olmak üzere, toplamda 100 adet hayvan kullanılmıştır. Çalışmada FPD bakımından gruplar arasındaki farklar önemlidir (P<0.05) FPD 0 değeri Yerli kazlarda (%38) Mast kazlarına (%16), FPD1 değeri Yerli kazlarda (%42) Mast kazlarında (%66), FPD 2 değeri Yerli kazlarda (%20) Mast kazlarında (%18) bulunmuştur (P<0.05). Mast kazlarının erkek ve dişi grup karşılaştırılmasında FPD0 ve FPD1 değerleri dişilerde yüksek bulunurken FPD2 değeri erkeklerde daha yüksek bulunmuştur (P<0.05). Yerli kazların cinsiyetler arası FPD farkı bulunmamıştır (P>0.05). Canlı ağırlık ve karkas ağırlıkları için arasında Yerli ve Mast kazları arasında FPD0, FPD1, FPD2 için istatistiksel olarak fark bulunmamıştır (P>0.05). Yerli kazlar için en yüksek canlı ağırlık ve karkas ağırlığı FPD2 değerinde olduğu tespit edilmiştir (P<0.05). Mast kazı için canlı ağırlık ve karkas ağırlığının en yüksek FPD2 erkeklerde olduğu görülmüştür (P<0.05). Mast ve Yerli kazlarda tüy oranları için Mast kazlarının her FPD skoru için yüksek oranda tüy varlığı bulundurduğu tespit edilmiştir (P<0.05). Çalışmanın ikinci aşamasında ise ilgili genotiplerin et kalitesine ait, çeşitli parametreler üzerinde çalışılmıştır. Bu amaçla 10 adet Mast kazı, 10 adet Yerli kaz kullanılmıştır. Kıyma eti olarak bakıldığında Yerli kazın (13,6) Mast kazına (8,7) göre daha yüksek b* değeri olduğu görülmüştür (P<0.05). Mast ve Yerli kaz gruplarında göğüs eti L* değerleri arasında istatistiksel olarak farklılık görülmezken (P>0.05), a* değeri Mast kazları (% 15,8) Yerli kazlara (%14,2) göre daha yüksek bulunmuştur (P<0.05). b* değeri Yerli kazlarda (%6,44) Mast kazlarına (%1,8) göre daha yüksektir (P<0.05). Sonuç olarak; Yerli ve Mast kazları arasında FPD0 ve FPD2 skorları için Yerli kazlarda daha yüksek bulunurken Mast kazlarının FPD1 oranı daha yüksektir. Mast kazları ve Yerli kazlara ayrı ayrı bakıldığında FPD2 değerinde canlı ağırlık ve karkas ağırlığının en yüksek olduğu bulunmuştur. Bu sonuçlara göre, Mast kazlarında FPD2 daha az görülmesi kaz yetiştiriciliğinde tercih edilmesi, yetiştiricilik açısından avantaj sağlayabilir. Bununla birlikte, Mast kazlarının Yerli kazalara göre tüy veriminin yüksek olduğu tespit edilmiştir. Et kalite parametreleri bakımından ise iki kaz arasında önemli bir bulguya rastlanmamıştır. Ciğer ağırlıklarına bakıldığında Mast kazlarının Yerli kazlardan daha yüksek olduğu görülmüştür (P<0,05).
Özet (Çeviri)
The study was conducted under semi-intensive rearing conditions to investigate Foot Pad Dermatitis (FPD) and meat quality in Mast and Native (male/female) geese. The animals used in the project were randomly selected from a total of 2200 geese brought to the slaughterhouse on the same day. The study was carried out in two stages. Accordingly, a total of 100 geese were used: 25 male and 25 female Mast geese, and 25 male and 25 female Native geese. In terms of FPD, differences between groups were found to be significant (P<0.05). The proportion of FPD0 was higher in Native geese (38%) compared to Mast geese (16%). FPD1 was more frequent in Mast geese (66%) than in Native geese (42%). FPD2 was found in 20% of Native and 18% of Mast geese (P<0.05). When comparing male and female Mast geese, FPD0 and FPD1 scores were higher in females, while FPD2 was higher in males (P<0.05). No sex-based differences were observed in Native geese for FPD scores (P>0.05). For live weight and carcass weight, no significant differences were observed among FPD0, FPD1, and FPD2 groups between Mast and Native geese (P>0.05). In Native geese, the highest live weight and carcass weight were observed in the FPD2 group (P<0.05). In Mast geese, the highest live and carcass weights were also recorded in FPD2 males (P<0.05). Regarding feather yield, Mast geese exhibited higher feather proportions across all FPD scores compared to Native geese (P<0.05). In the second stage of the study, meat quality parameters of the genotypes were evaluated. For this purpose, 10 Mast and 10 Native geese were used. In minced meat, Native geese (13.6) had higher b* values compared to Mast geese (8.7) (P<0.05). No statistical difference was observed between Mast and Native geese for breast meat L* values (P>0.05). However, a* values were higher in Mast geese (15.8%) compared to Native geese (14.2%) (P<0.05). On the other hand, b* values were higher in Native geese (6.44%) compared to Mast geese (1.8%) (P<0.05). In conclusion, FPD0 and FPD2 scores were found to be higher in Native geese, whereas Mast geese had higher FPD1 scores. In both Mast and Native geese, the highest live weight and carcass weight were observed in FPD2 groups. Based on these results, the lower incidence of FPD2 in Mast geese may represent an advantage for goose farming. Additionally, Mast geese were found to have higher feather yield compared to Native geese. Regarding meat quality parameters, no remarkable differences were observed between the two genotypes. When liver weights were examined, it was seen that Mast geese were higher than Native geese (P<0.05).