Entansif ve yarı-entansif şartlarda yetiştirilen yerli Türk kazlarının büyüme, kesim ve karkas özellikleri ile bazı et kalite ve vücut yağ kompozisyonu özelliklerinin incelenmesi
Investigation of growth, slaughter and carcass trai̇ts with some meat quality and body fat composition characteristics of native turkish geese reared in intensive and semi-intensive conditions
- Tez No: 765697
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ÇETİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmanın amacı, entansif ve yarı entansif sistemlerde yetiştirilen yerli Türk kazlarında büyüme, kesim ve karkas özellikleri ile et kalitesi ve vücut yağ kompozisyonlarını incelemektir. İlk 4 hafta aynı koşullarda yetiştirilen kazlar ad libitum olarak beslenmiştir. Kaz palazları, beşinci haftadan itibaren kesime kadar entansif grupta 29 (16 hafta) ve yarı entansif grupta 29 kaz (28 hafta) olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Entansif şartlarda yetiştirilen kazlar ad libitum konsantre yem tüketirken, yarı entansif şartlarda yetiştirilenlere meraya ek olarak entansif sistemde tüketilen yemin %50'si verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the growth, slaughter and carcass traits with meat quality and body fat composition of native Turkish geese reared in intensive and semi-intensive systems. Geese reared under the same conditions for the first 4 weeks were fed ad libitum. Goslings were divided into 2 groups from the 5th week until slaughter, as 29 geese in the intensive group (16 weeks) and 29 geese in the semi-intensive group (28 weeks). While the geese in the intensive system consume concentrated feed ad libitum, the geese raised in the semi-intensive system were given 50% of the concentrated feed consumed in the intensive system in addition to the pasture.