Fenolik reçinelerin seramik ve refrakter malzemelerde kullanımı
  1. Tez No: 56170
  2. Yazar: M. FATİH PAPUÇÇU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SAADET ÖZGÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
OZ Fenolik Reçinelerin Seramik ve Refrakter Malzemelerde Kullanımı Karbon destekli magnezyum oksit refrakter kompozitleri magnezit minerali, kostik - kalsine magnezit ve fenol ve formaldehit, p-krezol, tetrametilol bisfenol A, salisilaldeh.it ve paraformaldehitten sentez edilen altı değişik novolak tipte reçineden hazırlanmıştır. Reçinelerin bazı fiziksel özellikleri tayin edilmiştir ve FTIR spektroskopisi, dört reçinenin“yüksek orto”yapıda olduğunu göstermiştir. Kompozitler, hekzametilen tetramin ve stearik asit içeren % 5 - 15 oranındaki reçine karışımından ve % 85 - 95 oranındaki refrakter hammaddesinden ve bazı durumlarda % 5 oranında toz grafitten 150 °C ve 20 MPa'da, kalıplama ile elde edilmiştir. Kalıplanmış kompozitler azot akımı altında, 1200°C'a kadar farklı ısıtma hızlarıyla kademeli bir ısıtma ile karbonize edilmiştir. Bu karbonize edilmiş kompozitlerin basınç dayanımları 2 mm / dak hızla tespit edilmiştir. % 10 reçine karışımı içeriğinde bir maksimum gösteren magnezit minerali kompozitlerinin basınç dayanımları genelde kostik - kalsine magnezit kompozitlerininkinden daha yüksek bulunmuştur. Grafit ilavesi, genelde, basınç dayanımını düşürmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Employment of phenolic resins in ceramic and refractory materials. Carbon reinforced magnesium oxide refractory composites were prepared from magnesite ore and caustic - calcined magnesite and six different type of novolac resins synthesized from phenol and formaldehyde as well as from p-cresol, tetramethylol bisphenol A, salicylaldehyde and paraformaldehyde. Some of the physical properties of the resins were determined and FTIR spectroscopy has shown“high ortho”formation for four of the resins. Composites were prepared from 5 - 15 % resin mixtures containing hexamethylene tetramine and stearic acid and 85 - 95 % refractory raw material and 5 % powder graphite in some cases, by molding at 150°C and 20 MPa. The molded composites were carbonized under nitrogen flow up to 1200°C in steps, with different heating rates. Compression strengths of these carbonized composites were determined at a rate of 2 mm / min. The compression strengths of magnesite ore composites exhibited maxima at about 10 % resin mixture content and were, in general, higher than those of caustic - calcined magnesite composites. Graphite addition, in general, decreased the compression strength.