İçerikli bileşiklerde anaörgü-konuk molekül etkileşimlerinin titreşimsel spektroskopi ile incelenmesi
- Tez No: 56169
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM AKYÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
oz“İçerikli Bileşiklerde, Anaörgü-Konuk Molekül Etkileşmelerinin Titreşimsel Spektroskop! İle İncelenmesi”Bu çalışmada, pirazin ve paradiamino fenil (pda) moleküllerinin sepiyolit ve simektit grubu kil mineralleri tararından soğurulmalan, Fourier dönüşümlü Kırmızı-altı ve Fourier dönüşümlü Laser Raman spektroskopi metotları kullanılarak incelendi. Buna ek olarak, doğal ve iyon değiştirilmiş bentonitlerin ve organik bileşiklerinin (anilin-benzidin-bentonit) elektriksel iletkenlikleri iki farklı metotla incelendi. Titreşimsel spektroskopi incelemelerine dayanarak, soğurulan moleküllerin, İril yapılarına ligand olarak şu şekilde bağlandıklarım bulduk. Soğurulan moleküler, simektit grubu killerde yerdeğiştirebilir katyonlara ligand olarak ve sepiyolitlerde yüzey hidroksillerine H-bağı ile bağlandığım saptadık. Elektriksel özellikler standart şartlar altında (basınç, nem, oda sıcaklığı vb.) ölçüldü, ve sonuç olarak iyon değiştirilmiş ve aromatik moleküller ile kompleks oluşturulmuş bentonitlerde, modifiye edilmeye bağlı olarak elektriksel iletkenliklerin bir miktar arttığım tespit ettik.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT“Vibrational Spectroscopic Investigation of Host-Guest Interactions in Inclusion Compounds”In this study, adsorption of pyrazine and 1,4-diaminobenzene (pda) molecules adsorbed by the sepiolite and the simectite group clay minerals has been investigated by using Fourier Transform IR and Fourier Transform Laser Raman Spectroscopic methods. In addition, electrical conductivity of natural and ion exchanged bentonites and their organic complexes (i.e. aniline-, benzidine-bentonite) has been measured by two different methods. As a result of vibrational spectroscopic investigations, we found that adsorbed moleculs bound to the clay structure as ligands as follows: These molecules are bound to the exchangeable cations on the simectite group clays and are bound the surface hydroxyls as H-bond interaction on the sepiolite. Electrical properties has been measured under the standart conditions (..presure, humidity, room temperature, etc.). We also obtained that, in exchanged ions, aromatic molecules and complexed bentonites, the electrical conductivity increase with the modified.