Rezistif bir şeritle sonlandırılmış iki paralel plakadan kırınım
- Tez No: 56171
- Danışmanlar: PROF.DR. GÖKHAN UZGÖREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
III OZ REZISTIF BİR ŞERİTLE SONLANDIRILMIŞ IKI PARALEL PLAKADAN KIRINIM Bu çalışma iki kısımdan oluşmaktadır. Birinci kısımda iki paralel mükemmel iletken yarı-sonsuz plakanın reziztif bir şeritle birleştirilmesiyle oluşturulan kalınlıklı yarım düzlemden ü^-polarize dalgaların kırınımı Wiener-Hopf tekniği ile tam olarak incelenmiş, kırınım katsayıları açık olarak elde edilmiştir, ikinci kısımda ise, rezistif bir şeritle sonlandırılmış paralel plakalı bir dalga kılavuzundan yayılım Wiener-Hopf tekniği ile incelenmiş ve radyasyon katsayıları açık olarak elde edilmiştir. Daha sonra, çeşitli değerler için grafikler elde edilmiştir. ABSTRACT DIFFRACTION OF PLANE WAVES BY A THICK HALF-PLANE WITH RESISTIVE VERTICAL WALL This study constitutes two parts. In the first part, the diffraction of ^-polarised plane waves by a thick half-plane formed by two parallel perfectly conducting semi- infinite plates joined together by a resistive strip is investigated rigorously through the Wiener-Hopf technique. In the second part, the radiation from a truncated parallel plate waveguide with a termination is rigorously analyzed by means of the Wiener-Hopf technique and the radiation coefficients are found explicitly. Then, graphics for different values are presented.
Özet (Çeviri)