DMBA ile uyarılan kemik iliği mezenkimal kök hücrelerinde konneksin 43 üretimi üzerine çinko ve BMP2'nin etkisi
The effect of zinc and BMP2 on connexin 43 production in bone marrowmesenchymal stem cell induced by DMBA
  1. Tez No: 561733
  2. Yazar: KEMAL YÜCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKERİM KASIM BALTACI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Mezenkimal kök hücreler (MSC`ler) multipotent kök hücrelerdir ve osteoblast, adiposit, kondrosit ve nöral benzeri hücrelere farklılaşabilmektedir. MSC`ler kalp ve immün sistem rahatsızlıları, multiple sklerozis, Alzheimer, omurilik hasarı, kemik kırıkları, kıkırdak hasarı ve kansere yönelik preklinik ve klinik çalışmalarda kullanılmaktadır. Bu çalışmalarda MSC`ler intravenöz veya direk dokuya enjekte edilerek uygulanmaktadır. MSC`lerin etkilerini gösterebilmesi için hedef dokuya tutunması gerekmektedir. MSC`lerin dokuya tutunmasında gap jankşınlar ve onların en büyük yapı taşı olan konneksinler görev almaktadır. Konneksinlerden en yüksek oranda sentezlenen konneksin 43`tür ve kanserle ilişkilendirilmektedir. DMBA, deney hayvanı kanser oluşturma modellerinde kullanılmaktadır. BMP2 (Kemik morfogenetik protein 2), transforming growth faktör β üyesi bir sitokinindir. Çinko, bütün enzim sınıflarının yapısına katılır ve demirden sonra vücutta en çok bulunan elementtir. Bu çalışmada kemik iliği mezenkimal kök hücrelerinin elde edilmesi ve DMBA ile uyarılan kemik iliği mezenkimal kök hücrelerinde konneksin 43 üretimi üzerine çinko ve BMP2`nin etkisinin western blot ve immünofloresans teknikleri ile değerlendirilmesini amaçlanmıştır. Mevcut çalışmada önce kemik iliği mezenkimal kök hücreleri çoğaltılarak saflaştırılmış, daha sonra ise flow sitometri ile hücre yüzey markırlarından CD45-, CD105+, CD29+ ve SCA-1+ oranı sırasıyla %99,8 %97,6, %88,3 ve %93,5 olarak kaydedilmiştir. Western blot ve immünofloresans sonucunda konneksin 43 ekspresyonun BMP2, çinko ve DMBA`nın tekli uygulamalarında kısmen azaldığı, bunların ikili ve üçlü uygulamalarında ise bu azalmanın belirginleştiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Mesenchymal stem cells are multipotent stem cells and can be differentiated into osteoblasts, adipocytes, chondrocytes and neural-like cells. MSCs are used in preclinical and clinical studies of heart and immune system disturbances, multiple sclerosis, Alzheimer's disease , spinal cord injury, bone fractures, cartilage injury and cancer. In these studies, MSCs are injected directly into the tissue or given intravenously. It is necessary to MSCs attach to the target tissue to show their effects. Gap junctions and connexins are involved in the MSCs attach to the target tissue. DMBA is used in experimental animal cancer formation models. BMP2 (Bone morphogenetic protein 2) is a cytokine of transforming growth factor β. Zinc is involved in the structure of all enzyme classes and is the most abundant element in the body after iron. The aim of this study was to produce bone marrow mesenchymal stem cells and to evaluate the effect of zinc and BMP2 on the production of connexin 43 in DMBA-induced bone marrow mesenchymal stem cells by western blot and immunofluorescence techniques. In the present study, the bone marrow mesenchymal stem cells were produced and then the ratio of cell surface markers CD45-, CD105 +, CD29 + and SCA-1 + were found to be 99.8%, 97.6%, 88.3% and 93%, respectively. As a result of the Western blot, the expression of the connexin 43 was partially reduced in the single applications of BMP2, zinc and DMBA, and this decrease was prominent in the double and triple applications of these.