Kabuk soyma faaliyetlerinde işyeri koşulları, çalışma verimi ve işçilerin fizyolojik iş yükünün belirlenmesi üzerine bir araştırma
A study on workplace conditions, work efficiency and determination of physiological workload of forest workers during the debarking activities
- Tez No: 561778
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SADIK ÇAĞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, odun hammaddesi üretiminde kabuk soyma sırasında üretim işçisi tarafından kullanılan kabuk soyma demiri, kabuk soyma baltası ve motorlu testereye monteli kabuk soyma ekipmanı ile gerçekleştirilen faaliyetler incelenmiştir. Araştırmanın konusunu, işçilerin çalıştıkları işyeri koşulları, çalışma verimi ve çalışanlar üzerinde oluşan fizyolojik iş yükünün belirlenmesi oluşturmaktadır. Bu çalışmanın amacı sarıçam ağaçlarının kesildiği üretim sahalarında kabuk soyma faaliyetleri sırasında, işçinin çalışma verimini etkileyen işyeri koşullarını saptamak ve bu koşullar etkisinde ortaya çıkan fizyolojik iş yükünü belirlemektir. Bu amaçla; üretim işçileri tarafından kullanılan motorlu testereye monteli kabuk soyma ekipmanı, kabuk soyma baltası ve kabuk soyma demiri ile yapılan kabuk soyma faaliyetlerine ilişkin zaman ölçümleri yapılmıştır. Bu ölçümlerle, işçinin çalışma verimini etkileyen bağımsız değişkenler etkisinde, işçiler tarafından gerçekleştirilen 3 farklı kabuk soyma yönteminde ortaya koydukları çalışma verimi ve fizyolojik iş yükü belirlenmiştir. Bu çalışmanın gerçekleştirildiği işyeri koşullarında, sarıçam ağaç türünde kabuk soymada bağımsız değişkenlerin etkisinde iş verimi, kabuk soyma faaliyeti sırasında ortaya çıkan fizyolojik iş yükü ölçülmüştür. Buna göre, sarıçam ağaç türünün kabuk soyma faaliyetinde ortalama fizyolojik iş yükü (%HRR) değerinin %27,7 ile % 36,9 arasında hesaplanmıştır. Bu değerlerine göre, kabuk soyma faaliyetinin iş seviyesinin hafif ve orta ağırlıkta işlerden olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Abstract: In this study, the harvested tree debarking activities during the peeling of wood raw materials were investigated by with the bark peeling iron/bar, bark peeling axe and chainsaw mounted bark peeling equipment controlled by forest forekers. The subject of the study is to determine the workplace conditions, working efficiency and physiological workload of the workers. The aim of this study is to determine the workplace conditions that affect the labor productivity of the worker during the harvested tree bark peeling activities in the harvesting areas where scotch pine trees are cut and to determine the physiological work load that occurs under these conditions. For this purpose; time measurements related to the tree bark peeling activities performed by the workers with chainsaw-mounted peeling equipment, bark peeling axe and bark peeling iron were performed. With these measurements, under the effect of independent variables affecting the working efficiency, the productivity and physiological workload of the workers related the 3 different tree bark peeling methods performed by the workers were determined. In the workplace conditions where this study was carried out, the work efficiency and working time prediction models for bark peeling of Scotch pine trees were created. In addition of this, the physiological workload resulting from the bark peeling activity under the effect of the independent variables was measured. The physiological workload (%HRR) value of bark peeling was calculated among the values 27.7% to 36.9%. According to the physiological workload values, it was determined that the bark peeling activity level was composed of light and moderate weighted works.