Matematik dersi üst düzey bilişsel becerileri kazandırmada istasyon tekniğinin etkisi
The effect of the station technique in the acquisition of high – level cognitive skills in mathematics
  1. Tez No: 561779
  2. Yazar: MERVE ABASIZ TERCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN GÜLDEREN ALACAPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu çalışmada ortaokul matematik dersinde istasyon tekniğinin üst düzey bilişsel becerileri kazandırmaya etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. İstasyon tekniği“Oran Orantı”konusu kapsamında uygulanmıştır. Çalışmada nicel ve nitel araştırma yöntemlerinin birlikte kullanıldığı karma araştırma yöntemi tercih edilmiştir Araştırmada deneysel desenlerden“ön test son test kontrol gruplu model”kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Ankara ilinde bir ortaokul 7. Sınıf öğrencileri oluşturmuş olup hem deney grubunda hem kontrol grubunda 27 öğrenci yer almıştır. Araştırmanın deney grubunda, haftada 2 ders saati olmak üzere 4 hafta süresince toplam 8 ders saati istasyon tekniği ile öğretim yapılmış, kontrol gurubunda Millî Eğitim Bakanlığı öğretim programının belirlediği teknikler uygulanmıştır. Araştırmanın nicel boyutunda veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen“Oran Orantı Başarı Testi”kullanılmıştır. Başarı testinin KR-20 güvenirlik katsayısı 0,84 olarak hesaplanmıştır. Nitel boyutunda“Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu”kullanılmıştır. Nicel veriler istatistik programı ile analiz edilmiş olup, nitel verilerin analizinde Öğrenci Görüşme Formundan alından görüşlere göre içerik analizi uygulanmıştır. Araştırma bulgularına göre, her iki grubunda başarılarının arttığı görülmüştür. Deney grubu ve kontrol grubu son test puanları ve erişi puan ortalamaları karşılaştırıldığında 0,05 anlamlılık düzeyinde deney grubu lehine anlamlı bir fark bulunmuştur. Elde edilen nicel verilere göre Matematik dersinde kullanılan İstasyon Tekniğinin 7. Sınıf öğrencilerin akademik başarısı üzerinde etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmanın nitel boyutu sonucunda öğrencilerin istasyon tekniği ile çalışmaktan keyif aldıkları, öğrenmelerini kolaylaştırdığı, pekiştirdikleri, ilgilerinin ve öz güvenlerinin arttığı, iletişimin kuvvetlendiği, matematik ve diğer derslerde kullanmanın öğrenciler açısından faydalı olabileceğine yönelik görüşler elde edilmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlara ışığında, uygulayıcılara ve araştırmacılara dönük önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to evaluate the effect of the station technique on gaining high level cognitive skills and achievement on the mathematics lesson at the secondary school. The station technique is applied within the scope of the Ratio Proportion subject. In this study, a mixed research method is used in which the quantitative and qualitative research methods were used together. In the research, the experimental model“pre-test post-test control group model”is used. The study group of the study is consisted of 7th grade students in a secondary school in Ankara and 27 students in both experimental and control groups. In the experimental group of the study, a total of 8 lessons for 4 weeks 2 hours per week are taught and the techniques determined by the Ministry of Education are used. The Ratio-Proportional Achievement. Test is used to determine the validity of the study which is developed by the researcher. The KR-20 reliability coefficient of the achievement test used in the study is calculated as 0,84. A semi-structured interview form is used in the qualitative dimension. The quantitative data is analyzed by the program and content analysis is applied on the views obtained from the interview forms as part of the qualitative data. According to the findings of the study, it is seen that the achievement of both groups has been increased. A significant difference is found in favor of the experimental group at the level of 0.05 significance when compared to the experimental group and control group post-tests. When the achievement scores of the groups are compared, a significant difference has been found in favor of the experimental group. According to the quantitative data, it is concluded that the station technique used in mathematics course had an effect on the academic achievement of 7th grade students. As a result of the qualitative dimension of the research, opinions obtained are that students enjoyed working with station technique, facilitated their learnings, increased their interests and self confidences, strengthened communication, and could be useful for students in mathematics and other courses. In the light of the results obtained from the research, suggestions are made for practitioners and researchers.