EMG işaretlerinin algılanması, incelenmesi ve spektral analizi
The Perception, exemine and spectral analysis EMG signals
- Tez No: 56181
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
viii öz Bu çalışmada kas hareketi ile elde edilen elektriksel aktivitenin algılanması, incelenmesi ve spektral analizi amaçlanmıştır. Algılama aşamasında hastanede pratik çalışmalar yapılarak hastalar üzerinde EMG ölçüm işlemi yapılmıştır. Daha sonra bu sinyal bir analog-dijital filtre kullanılarak kişisel bilgisayara aktarılmıştır. Bilgilerin spektral analizi FFT ve AR spektral analiz metodları kullanılarak yapılmıştır. Bu analizlerde MATLAB programı kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara bakılarak hangi spektral analiz metodunun daha frekans seçici ve kullanışlı olduğu saptanmıştır. Teorik çalışma olarak yayın taraması yapılmış, böylece daha önceki çalışmalarında bir sentezi elde edilmiştir. Ayrıca spektral analiz konusunda da ayrıntılı bilgiler verilerek, geçmişten günümüze tüm analiz metodları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
be ABSTRACT In this study the electrical activity of the muscle movement is purposed to perceive, examine and to determine it's spectral analyze. At the perception stage some practical work is executed in a hospital and some Emg measurements are collected from patients. Later on that raw analog data is transferred to a PC by means of a analog to digital converter. The spectral analysis of the signals is performed by the well known FFT and AR spectral analysis methods. This analysis is done with (he aid of PC program that is MATLAB.With the results of the analysis it is determined that which spectral analysis method is more frequency selective and more usable. At the theoretic working stage, a publication search is done thoroughly so that a synthesis can be made with the previous works on that subject. On the other hand a detailed description of the spectral analyses is given and all analysis' methods are examined from past to today.