EMG işaretlerinin kablosuz aktarımı ve otomatik sınıflandırılması: Göz kırpma uygulaması
Wireless transmission and automatic classification of EMG signals: Voluntary eye winking application
  1. Tez No: 624268
  2. Yazar: BEKİR BUĞRA UYAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
EMG sinyali kasların kasılmasın sonucunda oluşan elektriksel aktivasyonun ölçülmesi işlemidir. Bu çalışmada bilinçli göz kırpma hareketleri esnasında göz kapaklarının çevresindeki kaslardan (orbicularis oculi) elde edilen yüzey EMG sinyallerinin gerçek zamanlı kablosuz aktarımı gerçekleştirilip, alıcı ünitede sol göz ve sağ gözden elde edilen işaretlerden faydalanılarak göz kırpma hareketlerinin tespiti otomatik olarak gerçekleştirilmiştir. Belirlenen özniteliklere göre verinin otomatik olarak sınıflandırılması gerçekleştirilmiştir. Böylelikle sol veya sağ gözden hangisinde aktivite olduğunun otomatik ve gerçek zamanlı olarak algılanması sağlanmıştır. Kablosuz iletimin tercih edilmesinin sebebi, EMG aktivitesinin taşınabilir bir ünite ile izlenmesinin sağlanmasıdır. Böylelikle engelli bireylere olabildiğince hareket serbestliği kazandırılabilir. Ayrıca, yüzey EMG ölçümünde genel uygulama işaret elde edilecek her bir kas dokusu için bir elektrot grubu kullanımı iken, bu çalışmada tek bir elektrot grubu kullanılarak sol ve sağ göz kapaklarının çevresindeki kaslardan ayrı ayrı işaretler alınması sağlanmıştır. Gerçekleştirilen sistem ve yazılım ile tek kanallı olarak alınan işaretlerden sağ ve sol göz kırpma hareketleri başarılı bir şekilde tespit edilebilmiştir.
Özet (Çeviri)
The EMG signal is the process of measuring the electrical activation resulting from muscles contraction. In this study, real-time wireless transmission of surface EMG signals obtained from the muscles around the eyelids (orbicularis oculi) during voluntary blinking movements was performed and the automatic detection of winking action in the receiving unit was performed by using the signals obtained from the left eye and right eye. The automatic classification of the data according to the specified features was performed. Thus, it is aimed for automatic detection of which of the left or right eye is active. Wireless transmission is preferred because it is possible to monitor EMG activity with a portable unit. In addition, while the general application of surface EMG measurement was the use of one electrode group for each muscle tissue where the signal would be obtained, this study aimed to obtain separate signals from the muscles around the left and right eyelids using only a single electrode group. With the system and software realized, right and left winking actions can be detected successfully from single-channel signals.