Türkiye'deki kadın girişimcilerin finansman kaynaklarına erişim olanaklarının analizi
The analysis of women entrepreneurs possibilites to access financial resources in turkey
- Tez No: 561851
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLAY SELVİ HANİŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Girişimcilik, uzun yıllardır literatürde yer alan ve üzerine çalışmalar yapılan bir kavramdır. Bir ülkenin kalkınmasında girişimcilik faaliyetlerinin etkisi oldukça büyüktür. Bu çalışmada girişimcilik kavramı ele alınarak kadın girişimciliği olgusu incelenmiştir. Girişimcilik, tarihsel süreç içerisinde sadece erkeklere özgü bir faaliyet alanı olarak görülmüş olsa da günümüz koşullarında kadınların da bu alan içerisinde olduğu bilinmektedir. Ülke ekonomisinin kalkınması ve toplumsal rollerde yeni bir bakış açısı yaratmak için kadın girişimciliği oldukça önemli bir konu olmuştur. Kadın girişimciler, işletmelerini kurma aşamasında ve sonrasında en çok sorunu finansman temininde yaşamaktadır. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de kadın girişimcilerin finansman kaynaklarına erişim olanaklarının neler olduğu üzerinedir. Çalışmada, kadınları girişimciliğe yönlendiren faktörlerden, kadın girişimciliğin ekonomideki yerine kadar birçok konu ele alınmıştır. Yapılan çalışma ile kadın girişimcilerin finansman kaynaklarına erişim olanaklarını ölçmek için 45 sorudan ve üç bölümden oluşan, 5'li Likert tutum ölçeğinin kullanıldığı bir anket uygulanmıştır. Analiz sonuçlarında, kendine güven faktörünün, algı faktörüyle negatif yönde bir ilişki içerisinde olduğu görülmektedir. Finansman temin yollarının faktörüyle algı faktörünün çok zayıf düzeyde ilişkili olduğu da araştırma sonuçların da elde edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Entrepreneurship is a long-researched concept that has been in literature for many years. The impact of entrepreneurship activities in a country's development is quite significant. In this study, the concept of female entrepreneurship is tackled by examining the concept of entrepreneurship. Although entrepreneurship is seen only as an activity specific to men in the historical process, it is known that women are also in this area in today's business conditions. Women's entrepreneurship has been an important issue in creating a new perspective on the development of the national economy and social roles. Women entrepreneurs encounter most of their obstacles in financing during the process of establishing their businesses and beyond. The aim of this study is establishing the possibilities of financing for women entrepreneurs in Turkey. Many issues ranging from the factors directing women towards entrepreneurship to the place of women entrepreneurship in the economy are discussed in the study. In order to measure the access of women entrepreneurs to the sources of finance, a 5-point Likert scale questionnaire consisting of 45 questions and three chapters were utilized. In the results of the analysis, the self-confidence factor has a negative relationship with the perception factor. It is also discovered in the results of the research that the perception factor has a weak correlation with the factor of the means of financing.