Millî kütüphane Ankara-yazmalar koleksiyonu'nda 06 Mil Yz A 5772 arşiv numarası ile kayıtlı Mecmû'a-i Fevâ'id-i Dîniyye (İnceleme –metin- tıpkıbasım-sözlük)
National library of Turkey-collection of yazmalar registered with 06 Mil Yz A 5772 archive number Mecmû'a-i Fevâ'id-i Dîniyye (Review–text–reproduction- dictionary)
  1. Tez No: 561850
  2. Yazar: ŞÜKRAN YİGEN MESÇİGİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATABEY KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
Mecmû'alar derleyicinin şahsî zevkine göre derlenmiş not defterleridir; Türkçe, Arapça ve Farsça gibi çeşitli dillerde yazılabilmektedir. Bugünün antolojilerine karşılık gelen mecmû'alar yalnızca manzum yalnızca mensûr ya da manzum - mensûr karışık olabilmektedir. Çalışmamıza konu olan Milli Kütüphane Ankara- Yazmalar Koleksiyonu 06 Mil Yz A 5772 Numaralı“Mecmû'a-i Fevâ'id-i Dîniyye”adlı eseri inceledik. Eser; faydalı ve dinî konularda yazılmış manzûmelerden oluşan mecmûadır. Mecmû'ada; Duâ-yı Telkin, mesõeleler, ölüm ahvâli, Hikâye-i Güvercin, Geyik Destânı, Kurban-ı Hazreti İbrahim, Cehennem ahvâli, Hazreti Resul adlı manzûmeler bulunmaktadır. Çalışmamız inceleme, metin, sözlük ve tıpkıbasımdan oluşmaktadır. İnceleme kısmında“Mecmû'a-i Fevâ'id-i Dîniyye”adlı metnin ilmî transkripsiyon alfabesiyle neşri yapılarak muhtevâsı ve şekil özellikleri incelenmiştir. Tezin sonuna ise metin bağlamlı bir sözlük hazırlanıp mecmû'anın tıpkıbasımı eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Mecmû'as are notebooks that are compiled according to the personal taste of the compiler; Turkish, Arabic and Persian as can be written in various languages. Mecmû'as that are corresponding to today's anthologies can be only verse, only prose or mixed with verse-prose. The subject of this study is“Mecmû'a-i Fevâ'id-i Dîniyye”which is recorded with the number of (06 Mil Yz A 5772) in The National Library of Turkey - Yazmalar Collection. The work is composed of verses written in useful information and religious subject. In this mecmû'a; there are verses named“Duâ-yı Telkin”,“mesõeleler”,“ölüm ahvâli”,“Hikâye-i Güvercin”,“Geyik Destânı”,“Kurban-ı Hazreti İbrahim”,“Cehennem ahvâli”, and“Hazreti Resul”. Our study consists of review, text, glossar, and reproduction. In the review section, text named“Mecmû'a-i Fevâ'id-i Dîniyye”was transcribed with the transcription alphabet than the contents and features were analyzed. At the end of the thesis, a glossary and reproduction of the Mecmû'a were added.