Kastamonu atmosferinde spor konsantrasyonunun saatlik değişimlerinin incelenmesi
Investigation of hourly change of atmospheric spore in Kastamonu atmosphere
  1. Tez No: 561884
  2. Yazar: SERHAT KARABICAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TALİP ÇETER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 275
Özet
1 Ocak 2017- 31 Aralık 2017 periyodunda yapılan çalışmada, Kastamonu ili atmosferinde bulunan mantar sporlarının volümetrik metot ile teşhisi ve sayımı gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda, Protista aleminden 1 cins ve 1 sınıf (Peronospora, Myxomycetes), Mantarlar aleminden 37 adet cins, (Cladosporium, Alternaria, Leptosphaeria, Nigrospora, Exosporium, Xylaria, Ustilago, Fusarium, Periconia, Pleospora, Stemphylium, Curvularia, Puccinia, Tetracoccosporium, Drechslera, Didymella, Oidium, Epicoccum, Melanomma, Torula, Melanospora, Paraphaeosphaeria, Chaetomium, Venturia, Botrytis, Ganoderma, Dictyosporium, Pithomyces, Boletus, Ascobolus, Sporormiella, Coprinus, Agrocybe, Diatrype, Arthrinium, Polyhriuncium, ve Didymosphaeria), 1-Septalı Askospor, Çok Septalı Askospor ve Renkli Basidiomycetes olmak üzere 3 adet grup olmak üzere 39 adet taksona ait spor tespit edilmiştir. Atmosferde dominant olarak belirlenen sporların, % 58,76 Cladosporium, % 8,00 Leptosphaeria, % 5,01 Pleospora, % 4,98 Alternaria, % 2,45 Diatrype, % 2,40 Fusarium, % 2,15 Agrocybe, % 1,99 Oidium, % 1,82 Coprinus, % 1,74 Exosporium, % 1,68 Didymella, % 1,54 1-septalı askospor, % 1,54 Ustilago, % 1,46 Xylaria taksonlarına ait olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, toplam spor miktarı içerisindeki oranı % 1'in altında kalan 28 taksona ait sporların toplamının ise % 4,48 olduğu tespit edilmiştir. Çalışmada spor konsantrasyonlarının saatlik değişileri incelenmiş, spor konsantrasyonunun gün içerisinde en yüksek değere ulaştığı saatlerin mevsimselere göre değişkenlik gösterdiği saptanmıştır. Ayrıca spor konsantrasyonu taksonlara göre de gün içerisinde değişkenlik göstermektedir. Toplam spor konsatrasyonu bakımından en yüksek konsantrasyon yaz mevsiminde 03:00-04:00 saatleri arasında, ilk bahar mevsiminde 06:00-07:00 saatleri arasında, sonbahar mevsiminde 15:00-16:00 saatleri arasında ve kış mevsiminde ise 00:00-01:00 saatleri arasında saptanmıştır. Haziran ayında, saat 03:00-04:00 arasında atmosferde en yüksek spor yoğunluğu tespit edilmiştir. Çalışma sonucunda, Kastamonu yöresi için yıllık mantar spor takvimi oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, conducted in 1 January 2017- 31 December 2017 period, identification and counting of fungi spores in Kastamonu Atmosphere had been realized with volumetric method. In conclusion, 39 spore species of taxa were determined such as 1 genus and 1 class from Protista kingdom (Peronospora, Myxomycetes), 37 genera from fungi kingdom (Cladosporium, Alternaria, Leptosphaeria, Nigrospora, Exosporium, Xylaria, Ustilago, Fusarium, Periconia, Pleospora, Stemphylium, Curvularia, Puccinia, Tetracoccosporium, Drechslera, Didymella, Oidium, Epicoccum, Melanomma, Torula, Melanospora, Paraphaeosphaeria, Chaetomium, Venturia, Botrytis, Ganoderma, Dictyosporium, Pithomyces, Boletus, Ascobolus, Sporormiella, Coprinus, Agrocybe, Diatrype, Arthrinium, Polyhriuncium, Didymosphaeria), together with 3 of groups such as 1-septate ascospores, multi-septate ascospores and dark colour basidiospores. Regarding the dominant spores in atmosphere, % 58,76 Cladosporium, % 8,00 Leptosphaeria, % 5,01 Pleospora, % 4,98 Alternaria, %2,45 Diatrype, % 2,40 Fusarium, % 2,15 Agrocybe, % 1,99 Oidium, % 1,82 Coprinus, % 1,74 Exosporium, % 1,68 Didymella, % 1,54 1-septate ascospores % 1,54 Ustilago, % 1,46 Xylaria were determined. Moreover, total rate was specified as % 4.48 for the spores of the 28 taxa lower than %1 in total spore amount. Also, the hourly change of the spores were examined and the daily time of the highest spore concentration changed as to the seasons was stated. Furthermore, the spore concentration shows variability among the taxa. In point of total spore concentration, the highest levels were determined at 03:00-04:00 (a.m) in summer, at 06:00-07:00 (a.m) in spring, at 03:00-04:00 (p.m) in autumn, at 00:00-01:00 (a.m) in winter season. The highest spore density was determined at 03:00-04:00 (a.m) in June. At the end of the study, the fungi spore calendar was formed for Kastamonu region.