Epigrafik buluntular ışığında Trakya'da doğu kültleri
Eastern cults in Thrace from the epigraphic findings
- Tez No: 561908
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ IŞIK ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Archeology, Ancient Linguistics and Cultures
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Antik Çağ'da askeri ve ticari –özellikle denizaşırı- yollar vasıtasıyla Trakya Bölgesi, Doğu ülkeleriyle etkileşime girmiştir. Bu etkileşim ekonomik, politik ve kültürel sonuçlar dışında, dini alanda da bir takım yenilikler sağlamış, Doğu kökenli tanrı ve tanrıça kültleri Trakya'ya nüfuz etmiş ve Hıristiyanlık güçleninceye dek bölgede tapınım görmüştür.“Epigrafik Buluntular Işığında Trakya'da Doğu Kültleri”başlıklı bu tez çalışmasında da Trakya'da tapınım gördüğü epigrafik buluntular ile kanıtlanan Anadolu, Mısır, Suriye ve İran kökenli tanrı ve tanrıçalar tanıtılmış; onlara adanan yazıtlı kült materyalleri bir araya getirilerek sınıflandırılmış; aldıkları epithetler ve Batılı (Yunan ve Roma) tanrı ve tanrıçalar ile girdikleri senkretik ilişkiler irdelenmeye çalışılmıştır. Bu bağlamda en erken MÖ 3. yüzyıl, en geç MS 4. yüzyıl'a tarihlenen; Anadolu, Mısır, Suriye ve İran kökenli tanrı ve tanrıçalar ile ilişkilendirilen 73 Yunanca, 2 Latince yazıt ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In Ancient Age, Region of Thrace interacted with Eastern countries, through military and trade –especially overseas- routes. In addition to economic, political and cultural results, this interaction provided some innovations in the religious field. As a matter of fact, the cults of gods and goddesses that emerged in Eastern countries during this period have penetrated into Thrace and were worshiped in the region until Christianity was strengthened. In this thesis titled“Eastern Cults in Thrace from the Epigraphic Findings”, the gods and goddesses of Anatolia, Egypt, Syria and Iran, which were proved by the epigraphich finds they were worshiped in Thrace, were introduced; the inscribed cult materials dedicated to them were brought together and classified; and the syncretic relations with the Western (Greek and Roman) gods and goddesses. In this context, 73 Greek and 2 Latin inscriptions which are dated between 3rd century BC and 4th century AD and are associated with gods and goddesses of Anatolian, Egyptian, Syrian and Iranian origin, have been studied.