Sıcak hadde finiş tezgahı yolluk makaralarında aşınma problemi için uygun olan soğuk iş takım çeliğinin seçilmesi
Suitable cold working tool steel choosing for abrasion problems in hot rolling stand runner reels
  1. Tez No: 561911
  2. Yazar: AYTEKİN KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, sıcak hadde finiş tezgâhı yolluk makaralarında aşınma problemleri incelenerek, ticari önerilen takım çeliklerinin uygunluğu araştırılmıştır. Üç farklı takım çeliği; 1.2379, 1.2436 ve CPR soğuk iş takım çelikleri kullanılmıştır. Bu çeliklerden üretilen sıcak hadde finiş tezgâhı yolluk makaraları gerçek üretim şartlarında kullanılarak aşınma durumları takip edilmiştir. Ayrıca gerçek şartlardakilere benzer aşamalarda üretilen pilot numuneler kullanılarak abrasiv aşınma davranışları test edilmiştir. Deney numuneleri ısıl işlem, gerçek şartlarda uygulama, sertlik ölçme, aşınma deneyleri ve makro-mikro görüntü analizi vb. incelemelere tabi tutulmuştur. Abrasif aşınma deneyleri; aşındırıcı olarak 60 mesh ve 220 mesh zımpara, 30 N, 50 N ve 80 N olmak üzere 3 farklı kuvvet ve 10 ve 20 metre abrasiv aşınma yolu şartlarında gerçekleştirilmiştir. Deneysel ve gerçek şartlarda uygulama sonuçları paralellik göstermektedir. CPR kalite soğuk iş takım çeliği 1.2379 ve 1.2436 soğuk iş takım çeliklerine göre daha yüksek aşınma ve tokluk değerlerine sahiptir. Bunda homojen ve küçük ebatlı karbür dağılımının yanında düşük karbon içeriğinin de çok etkili olduğu kanaati uyanmıştır.
Özet (Çeviri)
The suitability of commercially suggested tool steels was investigated by examining the wear problems of hot rolling stand runner reels in this study. Three different tool steels; 1.2379, 1.2436 and CPR cold work tool steels were used. The wear conditions of the hot rolling stand runner reels produced from these steels were followed in real production conditions. Also, abrasive wear behaviors were tested using pilot samples produced at similar stages as in real conditions. The test specimens were subjected to many investigations (heat treatment, application in real conditions, hardness measurement, abrasion tests and macro-micro image analysis etc.). Abrasive wear tests were carried out with 60 mesh and 220 mesh abrasives, 3 different forces (30 N, 50 N and 80 N) and 10- and 20-meters abrasive wear conditions. The results of the experimental and real conditions showed similarity. CPR quality cold work tool steel has higher wear and toughness values than 1.2379 and 1.2436 cold work tool steels. In addition to homogeneous and small size carbide distribution, low carbon content is very effective in this case.