Yeniden işlevlendirilen Kilis şehrindeki tarihi yapıların iç mekan oluşumlarının analizi
Analysis of interior formation of historical structures in Kilis
  1. Tez No: 561912
  2. Yazar: TUBA FAZLIAĞAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İPEK FİTOZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Tarihsel ve kültürel varlık sınıfında olan bir yapının sürdürülebilirliğinin devamı bu yapının nasıl değerlendirileceği olgusunu da öne çıkarmaktadır. Bu kültürün gelecek nesillere aktarılması yapının aktif olarak kullanılmasıyla doğru orantılıdır. Yeniden işlevlendirme kavramı; özgün kullanımını kaybetmiş yapıların belirli kurallar çerçevesinde farklı disiplinlere hizmet etmesidir. Yapıları bu fikirle ayakta tutmak, ulusal kültürü gelecek kuşaklara aktarmanın bir yoludur. Bu tezin amacı, yeniden işlevlendirme kavramı kapsamında tarihi bir şehir olan Kilis'teki restorasyon uygulanan yapılardan birkaçının saptanması, incelenmesi, mekânlara uygulanan yeni işlev adaptasyonlarının değerlendirilmesidir. Yapılan araştırmanın kapsamında Kilis'te bulunan 3 ev ve 2 hamam araştırılmıştır. Araştırma; restorasyon teknikleri, yeniden işlevlendirme kavramı ve kuralları, Kilis şehrinin tarihi, yapısı, şehrin özgün mimarisi ve yeni mekânsal kurguların anlatılması biçiminde hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In a class of historical and cultural structures, it is important to emphasize the fact that the sustainability depends on how it is evaluated and considerend. The transfer of this culture to future generations is directly proportional to the active use of the structure. Re-functionalization concept; It is the fact that the structures that have lost their original use serve different disciplines within the framework of certain rules. Maintaining structures with this idea is a way of transferring national culture to future generations. The aim of this thesis is to determine and examine several of the restoration structures in Kilis, which is a historical city within the scope of the re-functioning concept, and to evaluate the new functional adaptations applied to the spaces. In the scope of the research, 3 houses, and 2 baths in Kilis were investigated. Research; restoration techniques, re-functioning concept and rules, Kilis city's history, structure, the city's original architecture and new spatial constructs are prepared in the form of narrative.