Reyhanlı Tarım İşletmesinde yetiştirilen siyah-alaca sığırlarında laktasyon eğrileri ve laktasyon persistensi değerine ait fenotipik ve genetik parametre tahminleri
- Tez No: 56192
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ KAYGISIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, Reyhanlı Tarım İşletmesinde yetiştirilen Siyah-Alaca sığırların laktasyon eğrisi tipleri ve laktasyon devamlılık dereceleri belirlenmiştir. Laktasyon eğrisi tipleri ve şekilleri Gamma fonksiyonu Yt = A.t e"c parametreleriyle belirlenmiştir. İncelenen laktasyonların %31.2'si anormal laktasyon eğrisi karekterindedir (A, B, C negatif). Anormal eğrilerin %60'ı down-hill (B negatif), %29.1'i konkav (B ve C negatif) eğritipindedir. Eğrilerin %10.3'ü A parametresinin negatif olması sebebiyle, %0.37'si C parametresinin negatif olması sebebiyle anormal olarak nitelendirilmiştir. Normal ve anormal laktasyonların mevsimlere göre dağılımı bağımlı ve önemli (PO.05), laktasyon sırasına göre dağılımı ise bağımlı ve çok önemli bulunmuştur (PO.01). Gamma fonksiyonunun laktasyon eğrisini belirleme katsayısı (R ) kış, ilkbahar, yaz ve sonbahar mevsiminde buzağılayanlarda sırasıyla, % 69.72, % 71.57, % 61.62 ve % 67.40 olarak bulunmuştur. A ve B değeri üzerine buzağılama yılının etkisi çok önemli, C parametresinde önemsiz bulunmuştur. Buzağılama mevsiminin etkisi A, B ve C parametresinde çok önemli (PO.01) olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, type of lactation curves and lactation persistency of Holstein cows in raised at regional in Experimental Farm of Reyhanlı were determined The shape and type of lactation curve were described by Gamma curve parameters of Yt = Atbe"ct. The 31.2% percent of lactation curve were atypical. In atypical curves, the percentage of down-hill curve, concave curve, LnA negative curve and C negative curve were 60%, 29.1%, 10.3% and 0.37%, respectively. The distribution of typical and atypical lactation curves depended upon the calving season (PO.05), and depended upon the lactation number (PO.01). The coefficient of determination was found as 69.72%, 71.57%, 61.62% and 67.40% for winter, spring, summer and autumn, respectively.