Moleküler kristallerin erime teorisi: Katı-katı ve erime faz geçişleri
The Theory of melting of molecular crystals: Solid-solid and melting phase transitions
  1. Tez No: 56193
  2. Yazar: İSKENDER DEMİRKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
66 ÖZET MOLEKÜLER KRİSTALLERİN ERİME TEORİSİ KATI - KATI VE ERİME FAZ GEÇİŞLERİ Pople - Karasz'ın yönelimsel serbestlik dereceli moleküler kristallerin erime teorisi, üçüncü bir enerji parametresi W“ kullanılarak genişletilir. W”farklı konum ve yönetimlerdeki moleküller arasındaki etkileşmedir. W", farklı konum fakat aynı yönelimlerdeki moleküller arasındaki etkileşme olan W ve aynı konum fakat farklı yönelimlerde moleküller arasındaki etkileşme olan W 'ne geometrik ortalama kullanılarak bağlanır. Termodinamik özellikler endüşük dereceli kümesel değişim metodu ile incelendi. Model plastik kristallere uygulandığından plastik kristallerin bazı temel özellikleri verildi. Yönelimsel S ve konum Q düzen parametrelerinin denge değerlerinin değişimi, çifttenim oran sabiti v 'nün farklı değerleri için, indirgenmiş sıcaklık kT /zW 'nın fonksiyonu olarak verildi. v0.71762 de ise, bu durum v
Özet (Çeviri)
68 SUMMARY THE THEORY OF MELTING OF MOLECULAR CRYSTALS SOLID - SOLID AND MELTING PHASE TRANSITIONS The theory of melting of molecular crystals with orientational degrees of freedom by Pople and Karasz is extended using a third enegry parameter W“. W”is the interaction between molecules on different sites and also different orientations. W" is combined with W, the interaction between molecules which are different sites with the same orientations, and W, the interaction between molecules on the same sites and different orientations, using the geometric mean. The thermodynamic properties are evaluated by the lowest approximation of the cluster variation method. Since the model can be applied to plastic crystals, some basic properties of plastic crystals were given. The variations in the equilibrium values of orientational S and Q order parameter as a function of the reduced temperature kT/zW are given for different values of the ratio of coupling constant v. For values of v < 0.7 S=Q=1 for the low reduced temperature kT/zW and as kT/zW is increased first S, then Q becomes 1/2. When v = 0.7 both S and Q becomes 1/2 at same temperature. v>0.71762 this case looks like the case v