Primipar annelerin doğum sonrası fonksiyonel durumlarına göre evde bakım gereksinimlerinin saptanması
Determi̇nati̇on of home care requi̇rements accordi̇ng to the functi̇onal status after chi̇ldbi̇rth of pri̇mi̇para mothers
- Tez No: 561942
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURAN MUMCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Evde Bakım Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Bu araştırma, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezinde doğum yapmış annelerin, doğum sonrası fonksiyonel durumları ve evde bakım gereksinimlerini saptamak amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Kesitsel tipteki bu araştırma, 1 Temmuz 2017- 31 Aralık 2017 tarihleri arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezinde doğum yapmış 140 primipar anne ile yürütülmüştür. Araştırmanın verileri,“Kişisel Bilgi Formu”,“Doğum Sonrası Fonksiyonel Durum Envanteri”kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, Varyans Analizi, Kruskal Wallis, Mann Whitney U ve Korelasyon analizleri kullanılmıştır. Araştırmanın yapılabilmesi için etik kurul ve gerekli kurum izinleri alınmıştır. Bulgular: Kadınların yaş ortalaması 29,9±5,6 olup %44,3'ünün üniversite mezunu, %49,3'ünün herhangi bir işte çalışmadığı belirlenmiştir. Kadınların %72,9'unun bebeğini isteyerek ve planlayarak doğurduğu, %50'sinin bebeklerini anne sütü ile beslediği, %83,6'sının gebeliğinde doğum sonrası bakımına yönelik profesyonel bir eğitim almadığı belirlenmiştir. Kadınların Doğum Sonrası Fonksiyonel Durum puan ortalamasının 2,21±0,27 olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This research has been done at the 19 Mayıs University Health Practice and Research Centre to identify the newly birth mothers home care requırements and functıonal status after giving birth. Material and Method: This sectional research has been conducted at the the 19 Mayıs University Health Practice and Research Centre between the dates 1st July 2017- 31st December 2017 with the new birth 140 primar women. The data of the research has been collected by using 'Personal Information Form' , 'Postnatal Functıonal Status Inventory'. In the evaluation of data; number, percentage, mean, standard deviation, Analysis of Variance, Kruskal Wallis, Mann Whitney U and Correlation analyzes were used Ethics committee and necessary institutional permissions were obtained for conducting the study. Results: It has been determined that the average age of the women is %29.9 , %44.3 of them are graduated from university, %49.3 did not work in any job. It has been determined that %72.9 of women gave birth willingly and planned ,%50 of women fed their babies with breast milk, %83.6 of women didn't take any professional training for post-natal care during their pregnancy. It has been stated that the average point of women's post-natal functıonal status was that 2.21± 0.27.