Anacamptis coriophora (L.) R.M. Bateman&M.W. Chase tohumlarının çimlenmesi üzerine mikorizal fungusların ve farklı tuz derişimlerinin etkisi
The effect of mycorrhizal fungus and different salt concentrations on germination of Anacamptis coriophora (L.) R.M. Bateman&M.W. Chase seeds
- Tez No: 561948
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN ÖZDENER KÖMPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada Anacamptis coriophora (L.) R.M. BATEMAN & M.W. CHASE tohumlarının simbiyotik yöntemler ile çimlenmesi ve tuz stresinin fungus büyümesi ve simbiyotik çimlenme üzerine etkileri incelenmiştir. Anacamptis coriophora köklerinden çiçeklenme ve meyve dönemlerinde funguslar izole edilmiştir. Fungal izolatların Anacamptis coriophora tohumlarının çimlendirilmesindeki etkileri belirlenmiştir. Rhizoctonia benzeri bu fungal izolatlardan Mayıs ayında izole edilen A fungal izolatı tohum çimlenmesini teşvik etmiş, Haziran ayında izole edilen H1 ve H3 fungal izolatları tohum çimlenmesini teşvik etmemiştir. Anacamptis coriophora tohumlarının çimlenmesi üzerine farklı NaCl derişimlerinin etkileri incelenmiş ve tuz derişimindeki artışla birlikte çimlenme oranının düştüğü belirlenmiştir. Fungus aşılanmamış kontrol gruplarında ise tuz bulunmayan tüplerdeki tohumun su alıp şişmesi ve g2 evresine geçiş yapması tuz bulunan kontrol gruplarına göre daha fazladır. Fungus aşılanan tüplerde ise en yüksek tohum çimlenmesi tuz bulunmayan simbiyotik ortamda gerçekleşmiş olup, tuz miktarı artış gösterdikçe çimlenen tohum oranında azalma görülmüştür. Ayrıca farklı tuz konsantrasyonlarında fungusların büyüme hızının düştüğü belirlenmiştir
Özet (Çeviri)
In this study, the symbiotic germination of Anacamptis coriophora (L.) R.M. BATEMAN&M.W. CHASE seeds and the effects of salt stress on the growth of fungi isolated from their roots and symbiotic seed germination were investigated. Fungi was isolated from roots of Anacamptis coriophora roots in flowering and fruit stages. Effects of the fungal isolates were determined on the seeds germination and seedling development.“A”isolated fungus in May promoted seed germination, but H1 and H3 fungi isolated in June did not promote seed germination. The effect of NaCl cocentrations on the germination of A. coriophora seeds was investigated and it was determined that the germination rate decreased as salt concentrate increased. In the control group without fungus and salt, the seed was swollen and developed into stage 2. The highest seed germination was observed in fungus inoculated tubes without salt, while the amount of salt increased the germinated seed rate decreased. In addition, the growth rate of fungi decreased at different salt concentrations.