Trafikten kaynaklanan çevresel gürültü haritaları ve Erzurum şehir merkezi örneği
Environmental noise maps caused by traffic and Erzurum city center example
- Tez No: 561964
- Danışmanlar: PROF. DR. HANEFİ BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Trafik, Ulaşım, Çevre Mühendisliği, Traffic, Transportation, Environmental Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Karayolu kaynaklı trafik gürültüsü en etkin gürültü kirlilik çeşitlerinden biridir. Bu çalışmada, Erzurum şehir merkezinde trafik akışının yoğun olduğu noktalarda gürültü boyutunun araştırılması ve önlemlerin alınması konusu amaçlanmıştır. Gürültü kirliliği çarpık ve sağlıksız kentleşmenin en önemli faktörlerinden birisidir. Erzurum şehir merkezi alanında gürültü modelleme yapılması amacı ile, trafiğin yoğun olduğu 4 nokta belirlenmiştir. Trafiğin en yoğun yaşandığı, sabah 07:30-09:30 saatleri arasında, öğlen 11:00-13:00 arası, öğleden sonra 16:00-18:00 arasında ve akşam 19:00-20:00 arasında araç sayımları yapılmıştır. Nüfus artışına paralel olarak, araç sayıları artmakta ve karayolları ihtiyacı karşılayamamaktadır. Sürücülerin eğitim eksikliğinin ve davranış bozukluğu nedeniyle gürültü kirliliği meydana gelmektedir. Çalışmada yapılan modelleme, Avrupa Birliği direktifi doğrultusunda karayolu, havayolu, demiryolu ve sanayiden kaynaklanan gürültü hesabı yapılabilmesi için daha geniş kapsamlı yazılım programın önemini artırmıştır. Şehir merkezinde karayolu kaynaklı trafik gürültüsünün belirlenip, belirlenen noktalarda SoundPLAN yazılımı kullanılarak alınması gereken önlemlerle modelleme hesabı yapılarak, gürültü haritaları çıkarılarak değerlendirilmiştir. Sonuç olarak; Erzurum Şehir merkezinde mevcut gürültü kaynakları belirlenmiş olup, çevreye verdiği kirlilik seviyesi ölçülerek kirlilik parametreleri haritalama metodu ile çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The traffic noise caused by roads is one of the most effective noise pollution parameters. In the current study, it is aimed to study the level of noise city centre and busy points and to take some precautions. Noise pollution is one of the most important factors of unhealthy and unplanned urbanization. For noise modeling in the area of Erzurum city centre, four busy traffic points werw determined. The vehicles were counted at the rush hours of traffic at 7.30-9.30 AM, 11.00-13.00, 16.00-18.00 and 19.00-20.00. Because of the increase in the number of vehicles in parallel with the increase in population, the roads do not meet the needs. Owing to the lack of education of drivers and drivers' mishehavior, there occurs noise pollution. Fort he modeling in the study, the importance of a more comprehensive software has become more important fort he calculation of the noise of roads, airlines, railways and industry based on the instructions by the European Union. In the city centre, traffic noise caused by roads was determined; at determined points SoundPLAN software was used and modeling calculations were mad efor the precautions needed to be taken; maps of the noise were designed and studied. As a result, the current sources of noise at Erzurum city centre were determined; the level of pollution caused by it was measured; the parameters of pollution were determined through mapping method.