Kamusal alanlarda sürdürülebilirlik kavramı: Trabzon kent meydanı örneği
Sustainability concept in public spaces: The case of Trabzon urban square
- Tez No: 561965
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YELDA AYDIN TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Teknolojik, ekonomik, sosyal ve kültürel dinamiklerin hızla değişmesi, kentsel alanları etkilemektedir. Bu değişen dinamiklere paralel olarak, insanların kentsel alandan beklentileri de değişiyor. Sadece fiziksel olarak ele alınan kentsel alan, beklentileri karşılamanın ötesinde tüketici odaklı olmaya başlamıştır. Bunun sonucunda toplumu ve ihtiyaçlarını dikkate almayan kimlikleri ve niteliği olmayan anlamsız mekânlar ortaya çıkmıştır. Bu bağlamda son dönemlerde araştırma konusu olarak, sürdürülebilirlik, yaşam kalitesi, nitelikli kentsel alanlar ve kentlerin sürdürülebilirliği gündeme gelmektedir. Bu tez çalışmasında, 21. yüzyılın önemli yaklaşımlarından biri olan kentsel sürdürülebilirlik bağlamında kamusal alan olarak Trabzon Kent Meydanı'nın değerlendirmesini yapmak, literatür araştırması ve alan çalışmasından çıkarımlarda bulunarak, kamusal alanların özellikle kentsel meydanların, planlama ve tasarımı için sürdürebilirlik bağlamında bir tasarım ve değerlendirme çerçevesi oluşturmaktır. Sürdürülebilirlik kavramının geniş, kapsamlı ve çok disiplinli olduğundan; konu daraltılarak kamusal alan ve kentsel meydan sürdürülebilirliğinin açıklığa kavuşturulmasının ardından; Trabzon kentinin en işlevsel, ticari, idari, hizmet ve finans sektörlerin yoğunlaştığı, merkezi iş alanında (MİA) yer alan Meydan'ın sürdürülebilirliği tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The rapid change of technological, economical, social and cultural dynamics affects urban areas. Parallel to these changing dynamics, people's expectations from urban areas are changing accordingly. The urban area, which is only physically addressed, has started to be consumer-oriented rather than meeting urban residents' expectations. As a result, meaningless spaces with no identities or qualifications that question society and needs emerged. In this context, sustainability, quality of life, quality urban areas and sustainability of cities are being discussed recently. In this thesis, to evaluate the Trabzon Square as a public space in the context of urban sustainability, which is one of the important approaches of the 21st century, a design and evaluation framework in the context of sustainability for planning and design of public spaces, especially urban squares are created by making inferences from literature research and case study area. The concept of sustainability is broad, comprehensive and multidisciplinary; following the clarification of the sustainability of the public space and urban challenge; The sustainability of the Trabzon Urban Square, which is located in the central business area (CBD), and the focus of commercial, administrative, service and financial sectors is discussed in detail.