Prunus laurocerasus bitkisinin kimyasal içeriğinin belirlenmesi ve antikanser aktivite özelliklerinin gerçek zamanlı hücre analiz sistemi ile incelenmesi
Determination of chemical content of Prunus laurocerasus plant and investigation of anticancer activity properties by real-time cell analysis system
- Tez No: 561963
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED ALTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
“Prunus laurocerasus Bitkisinin Kimyasal İçeriğinin Belirlenmesi ve Antikanser Aktivite Özelliklerinin Gerçek Zamanlı Hücre Analiz Sistemi İle İncelenmesi”isimli tez çalışması kapsamında Prunus laurocerasus bitkisinin meyveleri, meyve ve çekirdek kısımlarına ayrılmıştır. Suda kaynatıp etil asetat ile ekstraksiyon ve kloroform:metanol [CHCl3:MeOH (1:1)] ile maserasyon yöntemiyle ekstraksiyon olmak üzere iki farklı ekstraksiyon işlemi gerçekleştirilmiştir. Elde edilen ekstrelerin kimyasal bileşen analizleri LC-MS/MS cihazı ile gerçekleştirilmiştir. Bu ekstrelerin insan rahim kanseri hücrelerine (HeLa), prostat kanseri hücrelerine (PC3) ve sıçan beyin tümörü hücrelerine (C6) karşı antikanser aktivite çalışmaları, xCelligence RTCA SP cihazı ile yapılmıştır. Sonuç olarak yapılan LC-MS/MS analiz sonucuna göre Prunus laurocerasus bitkisinin meyve ve çekirdek kısımlarının suyla kaynatılıp etil asetat ile ekstraksiyonu sonucu elde edilen ekstreler içerisinde ana bileşen klorojenik asit olarak belirlenmiştir. Aynı bitkinin meyve ve çekirdek kısımlarının kloroform:metanol [CHCl3:MeOH (1:1)] ile ekstraksiyonu sonucu elde edilen ekstrelerin ana bileşeni ise kinik asit olarak belirlenmiştir. Prunus laurocerasus bitkisinin meyve ve çekirdek kısımlarının suda kaynatılıp, sulu kısmın etil asetat ile ekstraksiyonundan elde edilen ekstrelerinin yüksek dozda HeLa ve C6 hücrelerine karşı oldukça kuvvetli antikanser aktivite gösterdiği bulunmuştur. Ayrıca Prunus laurocerasus bitkisinin meyve kısmının suda kaynatılıp, sulu kısmın etil asetat ile ekstraksiyonundan elde edilen ekstresinin yüksek dozda PC3 hücrelerine karşı güçlü antikanser etkiye sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Prunus laurocerasus plant is divided into fruit and seed parts within the scope of the thesis called Determination of Chemical Content of Prunus laurocerasus Plant and Investigation of Anticancer Activity Properties by Real-Time Cell Analysis System. Two different extraction processes were carried out, which were boiled in water and extracted with ethyl acetate and maceration with chloroform:methanol [CHCl3:MeOH (1:1)]. Chemical component analyzes of the extracts were carried out by LC-MS/MS. Anticancer activity studies of these extracts against human cervical cancer cells (HeLa), human prostate cancer cells (PC3) and mouse brain tumor cells (C6) were performed with the xCelligence RTCA SP device. The main component of the extracts obtained by boiled in water and extraction with ethyl acetate was determined as chlorogenic acid. The main component of the extracts obtained by extraction with chloroform:methanol [CHCl3:MeOH (1:1)] was determined as quinic acid. It was found that the fruit and seed extracts obtained by the boiled in water and extracted with ethyl acetate method showed strong anticancer activity at high doses against to HeLa and C6 cells. In addition, the fruit portion of the Prunus laurocerasus plant was boiled in water and the extract obtained from the extraction of the aqueous with ethyl acetate had a strong anticancer effect at high-dose against PC3 cells.