Yol üstyapısında yarı rijit kaplama dizaynında kullanılacak harç tipinin belirlenmesi
Determination of cementitious grouts for semi-rigid pavements
- Tez No: 561980
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİL KÖFTECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Karayollarında her geçen gün araç sayısı artmaktadır, araç sayısının artmasıyla birlikte trafik yoğunluğu da artmakta olup bu durum yol üst yapısında aşırı miktarda zorlamaya neden olmaktadır. Bu sebeple yol yapım çalışmalarında daha dayanıklı, uzun ömürlü ve maliyeti daha etkin yeni yöntem ve teknikler araştırılmaktadır. Asfaltın ve çimento harcın birleşimiyle oluşan yarı rijit kaplama, Marshall karışım dizaynına göre %25-30 hava boşluğu içeren poroz asfalt karışımındaki boşlukların, akışkan çimento harcı ile doldurulması yöntemi ile inşa edilmektedir. Bu deneysel tez çalışmasının birinci aşamasında, maksimum agrega çapı 0,6 mm olan harç numunelerine, bağlayıcı olarak CEM 1 42.5 R çimentosu kullanılmıştır. İki farklı süperakışkanlaştırıcı kullanılarak iki farklı su/çimento oranlarında harç karışımları üretilmiştir. Üretilen harçların işlenebilirlik, mekanik mukavemet vb özellikleri ayrı ayrı ölçülerek, her bir harç kombinasiyonun özellikleri belirlenmiştir. Bu özelliklere göre en uygun karışım seçilmiştir. İkinci aşamada ise belirlenen en uygun karışım ile poroz asfaltın boşlukları doldurularak, Yarı rijit kaplamanın performansı araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, önerilen harç karışımının poroz asfaltın boşluklarına nüfuz edebilme kabiliyetine sahip olduğu görülmüştür. Ayrıca Yarı rijit kaplama tipi kaplamalar yaygın olarak kullanılan Bitümlü sıcak karışıma göre daha dayanıklı ve daha fazla yük taşıma kapasitesine sahip olduğu kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the increasing traffic flow and traffic loads, the traditional asphalt pavement and concrete pavement cannot satisfy the pavement requirement in the long term. Therefore, researchers have been looking for new techniques and methods to develop durable and cost-effective pavement structures. The semi-rigid pavement is a composite pavement that is composed of a porous asphalt mixture with air voids between 25-30% and cementitious grout with high fluidity. This laboratory investigation aims at developing cementitious grout as well as evaluating its contribution in the resultant semi-rigid pavement. In the first phase of this research, different cementitious grout mixtures prepared with the maximum particle size of 0.6mm sand, cement, two types of superplasticizer and two water-cement ratios. Four laboratory tests, including fluidity test, compressive strength test, flexural strength test and drying shrinkage test, were adopted to evaluate the workability and mechanical properties of cementitious grouts. According to these properties, the most suitable mixture is proposed for semi-rigid pavement. In the second phase, the performance of semi-rigid pavement is investigated by applying the proposed cementitious grout to 65 mm porous asphalt specimens. The research concludes that the grout mixture proportion proposed in this study, has good grouting ability and the semi-rigid pavement have superior performances.