Hemodiyaliz tedavisi alan hastaların hastalığı kabullenmesi ve dini başetme tarzlarının incelenmesi
Accepting the illness who receive the hemodialysis theraphy and examining religious coping styles
- Tez No: 561986
- Danışmanlar: PROF. DR. ELANUR YILMAZ KARABULUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Hemodiyaliz Tedavisi Alan Hastaların Hastalığı Kabullenmesi ve Dini Başetme Tarzlarının İncelenmesi Amaç: Bu araştırma hemodiyaliz tedavisi alan hastalarda hastalığı kabullenme, dini baş etme tarzları, bunları etkileyen faktörlerin belirlenmesi ve hastalığı kabullenme ile dini başetme tarzları arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapıldı. Materyal ve Metot: Araştırmanın evrenini Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesi Diyaliz Merkezi, Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi Diyaliz Merkezi ve Özel Serhat Diyaliz Merkezinde HD tedavisi alan 332 hasta oluşturdu. Örneklem grubuna araştırmaya alınma kriterlerine uyan 297 hasta alındı. Aralık 2014–Ocak 2015 tarihleri arasında araştırma verileri toplandı. Verilerin toplanmasında; hastaların tanıtıcı özelliklerini içeren soru formu, hastalığı kabul ölçeği ve dini başa çıkma tarzları ölçeği kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde; Frekans, Yüzde, korelasyon analizi, Regresyon analizi, t Testi, ANOVA testi, Kruskal Wallis H testi ve Cronbach Alfa analizi kullanıldı. Bulgular: Hastalığı kabullenme puan ortalamasının 36.00±17.56, olumlu dini başetme tarzları puan ortalamasının 23.88±1.69, olumsuz dini başetme tarzları puan ortalamasının 8.63±1.53 olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Accepting The Illness Who Receive The Hemodialysis Theraphy and Examining Religious Coping Styles. Aim: This study has been done as a definer with the aim of accepting the illness who receive the hemodialysis theraphy, examining religious coping styles, being identified the facts that affects them and researching the relationship between accepting the illness and religious coping styles. Material and Method : This study has been done with 332 patients who receive threatment in Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesi Diyaliz Merkezi, Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi and Özel Serhat Diyaliz Merkezi (receiving HD threatment patients). 297 patients were taken the sample group who were suitable the critics of the study. Research data were collected between the dates of December 2014-January 2015. While collecting data ; questionnaire which consists the specialities of patients, accepting illness measuring device and religious coping styles were used. While evaluating the data ; Frequency, Percentage, Correlating Analysis, Regression Analysis, T Test, ANOVA Test, Kruskal Wallis H Test and Cronbach Alpha Analysis were used. Findings : It is identified that the point averages of; accepting illness is 36.00±17.56, pozitive religious coping styles are 23.88±1.69, negative religious coping styles are 8.63±1.53.