Kesirli diferensiyel dönüşüm metodu ile kesirli türevlere sahip kısmi diferensiyel denklemlerin çözümü ve uygulamaları
On solving partial differential equations of fractional order by using fractional differential transform method and applications
  1. Tez No: 562049
  2. Yazar: SERKAN SÖNMEZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OZAN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tez çalışmasında, birçok fizik ve mühendislik problemlerin matematiksel modellemesi olarak karşımıza çıkan kesirli diferensiyel denklemlerin yaklaşık çözümleri incelenmiştir. Yapılan bu çalışmada kesirli diferensiyel denklemlerin yaklaşık çözümlerini elde etmek için Kesirli Diferensiyel Dönüşüm Metodu (KDDM) sunulmuştur. Metodun kullanılmasıyla elde edilen sayısal çözümler tablo ve şekillerle desteklenmiştir. Elde edilen sonuçlar önerilen metodun kesirli diferensiyel denklemleri çözmek için iyi bir yöntem olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the approximate solutions of fractional differential equations which are encountered as mathematical modelling of many phsical and engineering problems are examined. In this study, fractional differential transform method is presented to obtain approximate solutions of fractional differential equations. Numerical solutions obtained by using the method are supported by tables and figures. The results show that the proposed method is a good method for solving fractional differential equations.