Urla (İzmir/Türkiye) kumsallarında deniz çöplerinin mevsimsel olarak araştırılması
Seasonal investigation of marine litter on beaches of Urla (Izmir/Turkey)
- Tez No: 562056
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI BAŞARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu tezde; son yıllarda okyanuslara kadar dağılım göstermiş, sayıları her geçen gün artan, sağlık, ekonomik, estetik ve kültürel açıdan tehlike oluşturan denizel çöplerin mevsimsel olarak dağılımı incelenmiştir. Bu çalışma Ekim 2017- Ekim 2018 tarihleri arasında Urla'daki Kum Denizi Plajı ve Demircili Koyu Plajı'ndaki deniz çöplerinin cins ve miktarlarının belirlenmesini, bu çöplerin artışını engellemek adına alınabilecek önlemlerin tartışılmasını ve bu çöplerin halk sağlığına etkilerinin ve sosyal zararlarının değerlendirilmesi açısından diğer çalışmalara yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Örnekleme yapılan plajlara denize paralel olacak şekilde 2 metrelik transektler yerleştirilmiştir. Arazi bölgelerinde ayrılmış transektler boyunca 2 santimetreden büyük olan örnekler toplanmıştır. Bundan sonra toplanan atıklar UNEP'e göre sınıflandırıldı ve miktarları belirlendi. Daha sonra katı atık yoğunluğu belirlendi ve temiz kıyı indeksi hesaplanmıştır. Kum Denizi Plajı ve Demircili Koyu Plajı'ndan 90,81 kilogram ağırlığında 3,417 adet katı atık toplanmıştır. Toplanan katı atıklar arasında en fazla plastik atık (%82) bulunmuştur. Temiz kıyı indeksi hesaplarına dönemlere göre bakıldığında; Kum Denizi Plajı temiz ve çok temiz, Demircili Koyu Plajı ise, temiz, orta, temiz ve kirli bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis; in recent years, the distribution of marine litter, which is increasing in number every day and creating a danger to health, economic, aesthetic and cultural aspects, has been examined. This study aims to determine the types and amounts of marine litter at Urla Kum Denizi Beach and Demircili Koyu Beach between October 2017- October 2018, to discuss the measures that may be taken to prevent the increase of these wastes and to help other studies in terms of evaluating the effects of these litter on public health and their social damages. A 2 meters of transects were placed at two sampling areas. All items in the transects greater than 2 centimeter diameter were collected by hand. The collected litter was classified according to UNEP and their quantities were determined. Finally, the solid waste density was determined and Clean Coast Index calculated. A total of 3,417 plastic wastes, weighing 90.81 kilograms, were collected from Kum Denizi Beach and Demircili Koyu Beach. Among the collected marine litter, plastic waste was found to be dominant (82%). According to the Clean Coast Index calculated periodically; Kum Denizi Beach was found to be clean and very clean, Demircili Koyu Beach was clean, mean, clean and dirty.