Manganezez kaynakları ve seviyelerinin damızlık Japon bıldırcınlarında performans, yumurta ve kabuk kalitesi, üreme performansı ve kemik mineralizasyonuna etkileri
Effects of manganeze sources and levels on the performance, egg and eggshelll quality, reproductive performance and bone mineralization of the breeding Japanese quails
  1. Tez No: 562057
  2. Yazar: SEYİT AHMET GÖKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ BAHTİYARCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Damızlık Japon bıldırcınlarında rasyonda farklı Manganez (Mn) kaynakları ve seviyelerinin performans, yumurta kabuk kalite özellikleri, yumurta iç kalite özellikleri, kemik makro ve mikro mineral muhtevası ve üreme özelliklerine etkilerini tespit etmek amacıyla, 28'er günlük 5 periyot şeklinde bir araştırma yapılmıştır. Araştırmada 7 haftalık yaşta 360 adet bıldırcın (dişi:erkek oranı, 2:1), inorganik (Manganez sülfat monohidrat, MnSO4.H2O) veya organik (Mn-amino asit şelatı Glycinoplex-Mn) formda, 0, 60, 120, 180, 240 mg/kg seviyelerinde Manganez içeren rasyonlarla beslenmiştir. İki Mn kaynağı ve 5 Mn seviyesinden oluşan 10 muamele, 2x5 faktöriyel deneme planında ve 6 tekerrürlü olarak denenmiştir ve her bir tekerrürde 4 dişi ve 2 erkek bıldırcın kullanılmıştır. Çalışmada performans, yumurta kabuk kalite özellikleri, yumurta iç kalite özellikleri, kemik makro ve mikro mineralleri ve üreme özellikleri ölçülmüştür. Çalışmada hiçbir muamele bıldırcınların yumurta ağırlığı (YA) hariç, performas özelliklerini (nihai canlı ağırlık, canlı ağırlık artışı, yaşama gücü, yumurta verimi, yumurta kitlesi, yem tüketimi ve yem değerlendirme katsayısı) ve kusurlu yumurta oranını önemli olarak etkilememiştir.
Özet (Çeviri)
An experiment with breeder Japanese quails was conducted to determine the effects of different manganeze (Mn) sources and levels in diet on the performance, egg shell quality characteristics, egg internal quality characteristics, content of bone macro and micro minerals and reproductive characteristics during for five-28 day periods. In the experiment, a total of three hundred and sixty quails (female:male ratio, 2:1) at seven weeks of age was fed on diets containing 0, 60, 120, 180 and 240 mg/kg Mn levels from inorganic (MnSO4.H2O) or organic (Mn-amino acid chelate, Glycinoplex-Mn) source. Ten treatments with a combination of 2 Mn source and 5 Mn levels in 2x5 factorial arrangement were used with six replicate consisting of 4 female and 2 male quails each. In the experiment, performance, egg shell quality characteristics, egg internal quality characteristics, content of bone macro and micro minerals and reproductive characteristics were measured. In the experiment, no treatment affected performance characteristics (final body weight, body weight gain, livability, hen day egg production, egg mass, feed consumption and feed conversion ratio), and defective egg ratio (except egg weight-EW).