Bireysel emeklilik fonlarının katılım bankacılığı ve mevduat bankacılığı arasında karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of private pension funds between participation banking and deposit banking
  1. Tez No: 562064
  2. Yazar: FATİMA KÜBRA ŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERVER DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Sigortacılık, İşletme, Banking, Insurance, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sigortacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bireysel emeklilik sisteminde yapılan değişiklik ile faiz içermeyen yatırım araçları sisteme dahil edilmiştir. Faiz içermeyen sermaye piyasası enstrümanlarının sisteme dahil edilmesi ile katılım yatırım fonları oluşturulmuştur. Katılım bankaları tarafından bireysel emeklilik şirketleri hassasiyeti bulunan bireyler sisteme dahil olmaya başlamıştır. Katılım emeklilik şirketinin kurulması ile diğer emeklilik şirketleri ve Katılım emeklilik şirketi ile katılım emeklilik yatırım fonları hızlı bir şekilde oluşturulmuştur. Bireysel emeklilik fonlarının amacı, bireysel emeklilikte uzun vadeli olarak istikrarlı bir getiri elde etmektir. Bu çalışmada, Türkiye'de faaliyet gösteren bireysel emeklilik şirketlerinin katılım fonları ile katılım dışı fonlar karşılaştırılmıştır. Fonların karşılaştırılmasında benchmark modeli kullanılmıştır. Bu fonlar kendi aralarında sınıflama yapılmış ve getirileri karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the amendment made to the private pension system, non-interest-bearing investment instruments are included in the system.The inclusion of non-interest capital market instruments in the system and participation investment funds were established.Individuals who are sensitive to private pension companies by participation banks have started to be included in the system.The establishment of the participation pension company, and other pension companies and participation pension company and retirement pension funds were created by quickly. Private pension funds the purpose of individual retirement is to obtain a stable return on a long-term basis. In this Case, with the participation of non-participation funds of private pension fund companies operating in Turkey are compared. The benchmark model was used to compare the funds. These funds were classified among themselves and their returns were compared.