Katılım bankacılığı kapsamında katılım emeklilik yatırım fonları performanslarının karşılaştırmalı analizi
Comparative performance analysis of participation pension investment funds within the framework of participation banks
  1. Tez No: 597632
  2. Yazar: AYHAN BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR MURAT ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye'de Katılım Bireysel Emeklilik sistemi çerçevesinde faaliyet gösteren Katılım Emeklilik Yatırım Fonlarının getiri performanslarını farklı performans ölçüm tekniklerinden yararlanarak ölçmek ve karşılaştırmalı analizlerini yapmaktır. Ölçüm için Türkiye'de faaliyet gösteren faizsiz emeklilik yatırım fonları içinden, toplam portföy değeri en yüksek 15 fon seçilmiştir. Çalışma 2016-2018 yıllarını kapsamaktadır. Seçilen fonların, 2016-2018 yıllarına ait günlük fiyat hareketlerinden aylık ortalama getirileri hesaplanmıştır. Seçilen fonlara ait aylık ortalama getiriler, faklı performans ölçüm teknikleri kullanılarak analiz edilmiştir. Bu çalışmada performans ölçüm teknikleri olarak Jensen (Alfa) Ölçütü, Beta Oranı, Sharpe Ölçütü ve Sortino Ölçütü kullanılmıştır. Fonların getiri performansları genel olarak değerlendirildiğinde: Jensen ölçütüne göre 2016 yılında sade üç fon piyasa karşısında pozitif bir getiri performansı gösterirken, 2017 ve 2018 yıllarında bu fon sayısı ikiye düşmektedir. Beta ölçütüne göre ise fonların tamamı pozitif bir getiri performansı sergilerken, Sharpe ölçütüne göre bu fon sayısı dört adet olarak gözlenmiştir. Son olarak Sortino performans ölçütüne bakacak olursak, 2016 yılında dört adet fon piyasanın üzerinde bir getiri performansı gösterirken, 2017 yılında bu sayı ikiye düşmüş, fakat 2018 yılında dörde adete yükselmiştir. 2016-2018 yıllarını kapsayan analiz sonucunda Jensen, Sharpe, Sortino ölçütüne göre çoğu fon piyasanın altında bir performans göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the comparative performance of pension founds on Participation Pension system in Turkey between 2016-2018. Different performance measurement techniques were used for performance measurement. In this study the highest total portfolio value of 15 funds were selected from within the interest-free funds operating in Turkey. Monthly average returns are calculated from daily price movements of funds for 2016-2018. Monthly average returns of selected funds were analyzed using different performance measurement techniques. Jensen (Alpha) Criterion, Beta Ratio, Sharpe Criterion and Sortino Criterion were used as performance measurement techniques in the analysis. According to Jensen criteria, in 2016, only three funds performed positively against the market, while in 2017 and 2018. the number of funds decreased into two. According to the Beta criteria, all funds performed positively, while the number of funds according to Sharpe criteria is four. Finally, according to the sortino performance criterion, four funds outperformed the market in 2016, while this number decreased to two in 2017, but rose to four in 2018. As a result of the analysis covering the years 2016-2018; According to Jensen, Sharpe and Sortino, most funds performances are below the market performances.