Adam çalıştıranın sorumluluğu (TBK m.66)
Liability of employer under article 66 of Turkish Code of obligations
- Tez No: 562084
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHAT CANBOLAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 321
Özet
Bu çalışmanın amacı, 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu'nun 66. maddesinde düzenlenen adam çalıştıranın sorumluluğunun incelenmesidir. Bir kusursuz haksız fiil sorumluluğu teşkil eden bu sorumluluk, bir kimsenin, kendisi ile bağımlılık (tâbiiyet) arz eden bir çalıştırma ilişkisi içerisinde iş gören yardımcı kişinin işini görürken hukuka aykırı fiili ile üçüncü kişilere verdiği zarardan sorumlu tutulmasını ifade eder. Bu çalışmada; adam çalıştıranın sorumluluğunun hukuki niteliği, işlevleri, tarihsel kökeni incelenmiş; karşılaştırmalı bakış açısıyla başlıca yabancı ülke hukuklarında adam çalıştıranın sorumluluğuna ilişkin düzenlemeler değerlendirilmiş ve sorumluluğun temel kavramlarının anlamı doktrin ve içtihatlar ışığında belirlenmek suretiyle sorumluluğun şartları ayrıntılı olarak irdelenmiştir. Ayrıca, adam çalıştıranın sorumluluğu ile başlıca diğer sorumluluk hâlleri arasındaki uygulama ilişkisi incelenmek suretiyle adam çalıştıranın sorumluluğunun uygulama alanı tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyse the liability of employer which is regulated under Article 66 of the Turkish Code of Obligations, Law No. 6098. This strict tort liability means the liability of a person against third persons for damages caused by unlawful acts of his/her dependent auxiliaries during their employment. In this study, the legal nature, functions, historical origins of this liability is examined; regulations under the legal systems of major foreign countries are evaluated with comparative perspective and conditions of this liability is analysed in detail by determining the meaning of basic concepts of this liability in the light of doctrinal and jurisprudential views. Also, the scope of application of this liability is determined by examining its relationship with other types of liabilities.