Adam çalıştıranın sorumluluğu
- Tez No: 370295
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Adam çalıştıranın sorumluluğu bir kusursuz sorumluluktur. Çalıştıran, meydana gelen zarardan ne kendisinin ne de çalışanının herhangi bir kusuru bulunmasa dahi sorumludur. Adam çalıştıranın bu sorumluluktan, çalışanını seçerken, ona işiyle ilgili talimat verirken ve onun gözetim ve denetiminde özenli davrandığı kurtuluş kanıtı ile kurtulabilecektir. Ancak bazı hallerde sadece bu şekilde özen gösterilmesi yeterli olmayıp, Türk Borçlar Kanunu TBK m. 66 f. III ile bir işletmede adam çalıştıran ayrıca işletme çalışma düzeninin zararın doğmasını önlemeye elverişli olduğunu da ispat etmek zorundadır. Aksi halde adam çalıştıran zarardan bizzat sorumlu tutulacaktır. Ancak adam çalıştıran çalışanın kusurlu hareket etmiş olması halinde ve TBK m. 66 f. IV'de ifade edildiği şekilde“adam çalıştıran, ödediği tazminat için, zarar veren çalışana, ancak onun bizzat sorumlu olduğu ölçüde rücu hakkına sahiptir”. Türk Borçlar Kanunu TBK m. 66 ışığında ele aldığımız tez konumuz yine Türk Borçlar Kanunu hükümleri doğrultusunda incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The employer's liability is a strict liability. The employer is responsible for the resultant damages, even though neither himself nor the employee is at fault. The employer can be liberated from this liability through a liberating evidence towards him acting prudently when selecting the employee, giving him instructions regarding his job and during his supervision. However in some cases, solely acting prudently as explained is not enough, and under the Turkish Code of Obligations TBK m. 66 f. III, an employer in an establishment is obligated to demonstrate that the working order in the establishment is sufficient to prevent damages from occurring. Otherwise the employer will personally be held liable for the damages. However, in the event that the employee has acted wrongly and as it is expressed in TBK TBK m. 66 f. IV,“the employer has the right to recourse to the damaging employee for the compensations he has paid, only to the extent that he is personally responsible”.