Organizasyon sorumluluğunda adam çalıştırma şartı (TBK m.66/III)
The requirement of employing personnel as a condition for organizational liability (TCO art.66/III)
- Tez No: 990890
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU GENÇ ARIDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Organizasyon sorumluluğu, 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu m.66/III hükmü ilk kez mevzuatımızda yer bulmuştur. Ancak“adam çalıştıranın sorumluluğu”başlığı altında yer bulması ve hükmün lafzı“organizasyon sorumluluğu”hakkında tartışmaları beraberinde getirmiştir. Kusursuz sorumluluk hallerinden olağan sebep sorumluluğu niteliğindeki organizasyon sorumluluğu, işletmelerdeki objektif organizasyon eksiklikleri dolayısıyla meydana gelen zararların işleten tarafından tazminini kapsar. TBK m.66/III hükmü, işletmesel faaliyet kapsamında meydana gelen zararlar açısından genel bir sorumluluk düzenlemesi niteliğindedir. Hükmün değerlendirilmesinde hükme kaynaklık eden, aynı amaç ve işleve sahip olan karşılaştırmalı hukuktaki hükümler (VE-OR m.49a, OR 2020 Art. 59, PETL Art. 4: 202) de göz önünde bulundurulmalıdır. Organizasyon sorumluluğu, organizasyon eksikliği karinesine dayanmakta olup işletene kurtuluş kanıtı sunma imkânı tanıyan olağan sebep (özen) sorumluluğu niteliğindedir. TBK m.66/III hükmü dolaylı olarak işletene organizasyona özen yükümlülüğü getirmektedir. Sorumluluktan kurtulmak için işleten, objektif olarak işletme faaliyetinden kaynaklanacak zararları önlemeye elverişli bir organizasyon düzeni kurduğunu ispat etmelidir. Genel olarak işletmenin her bir unsuru, işletme organizasyonuna katılır ve işletme faaliyetinden kaynaklı bir zarara sebebiyet verme potansiyeline sahiptir. Herhangi bir işletme unsurunun kaynaklık ettiği zarar ise organizasyon sorumluluğu kapsamındadır. İşletme faaliyeti kapsamında; çalışanlar, işletenin kendisi, işletmenin maddi unsurlarını oluşturan varlıklar, işletmenin çıktısını oluşturan ürün veya hizmetler zarara sebebiyet verebilir. TBK m.66/III hükmü, organizasyon sorumluluğu açısından lafzen işletmede adam çalıştırılması şartını aramaktadır. Bu şart, hükmün getiriliş amacıyla bağdaşmadığı gibi dijitalleşen dünyadaki güncel sorunlara organizasyon sorumluluğu çerçevesinde çözüm üretilmesine de engel olmaktadır. Bu sebeplerle hükmün yerindeliği tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
For the first time in the Turkish legislation, organizational liability was regulated with the provision of Article 66/III of the Turkish Code of Obligations (“TCO”) numbered 6098. However, the fact that it was regulated under the title of“liability of the employer”and the wording of the provision brought discussions about“organizational liability”. Organizational liability, which is an ordinary causal liability from the absolute liability situations, includes the compensation by the operator for the damages caused by the objective organizational deficiencies in the enterprises. It can be said that the provision is a general liability regulation for the damages incurred within the scope of the operational activity. The regulations in the comparative law, which are the source of this provision and having the same purpose and function (VE-OR art. 49a, OR 2020 Art. 59, PETL Art. 4: 202) should also be taken into consideration when evaluating the provision. Organizational liability is based on the presumption of lack of organization and is of ordinary causal (care) liability, allowing the operator to submit evidence of salvation. Article 66/III of the TCO indirectly imposes on the operator a duty of care for the organization. In order to avoid liability, the operator must prove that he has established an organizational order that is objectively suitable to prevent the damages caused by the enterprise activity. In general, each element of the enterprise is included the organization and carries the potential to cause a loss due to enterprise activity. Damages caused by any enterprise element such as the employees, the operator himself, the assets constituting the material elements of the enterprise, the products or services within the enterprise activity is included in the scope of organizational liability. Article 66/III of the TCO requires condition of employment in the enterprise for organizational liability. This condition is not only incompatible with the purpose of regulating the provision, but also prevents solutions for the problems arising in the context of change in the digitalized world within the framework of organizational liability.