Programlanabilir lojik denetleyici ile asansör sisteminin kontrolü
The Elevatör system's control wşth programmable logic controller
- Tez No: 56214
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURETTİN ABUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
PROGRAMLANABİLİR LOJİK DENETLEYİCİ İLE ASANSÖR SİSTEMİNİN KONTROLÜ Tuncay ÖZTÜRK Anahtar Kelimeler : Programlanabilir Lojik Denetleyici ( PLC ), Otomasyon, Toplamak Asansör, Ladder Diyagram. Özet : 6. bölüme kadar olan kısımlarda makina ve proses kontrolü için gerekli olan tüm lojik işlemleri programlanabilir bellek vasıtasıyla gerçekleştiren elektronik düzenler yani PLC'ler anlatılmıştır. Daha sonraki kısımda ise, inşaat teknolojisindeki gelişmeler paralel olarak bina kat sayısının artmasıyla insanları düşey doğrultuda çabuk, kolay, rahat ve güvenli olarak taşıyan tesisler olan Asansörler anlatılmıştır. Son bölümde ise asansör ile PLC'nin birlikte kullanıldığı bir asansör modeli üzerinde uygulama yapılmıştır. Bu çalışmanın amaçlarından biri; çağımızın en son gelişmelerini günlük hayatta ve bina otomasyonlarında kullanabilmek ve daha çağdaş ortamlar yaratılma düşüncesinin meslektaşlarımızla ortak bir paydada birleştirebilmek çabasıdır.
Özet (Çeviri)
THE ELEVATOR SYSTEM'S CONTROL WITH PROGRAMMABLE LOGIC CONTROLLER ( PLC ) Keywords : Programmable Logic Controller ( PLC ), automation, added elevator, ladder diagram. Abstract : Until the 6th part, due to the electronic devices for the control of all the logic calculations necessary for machinery and process control with programmable logic controller memory ( PLC ) are explained. In the following part, due to the improvements in the construction technology and parallel to this increasing number of floors in each apartment, the devices, called elevators, that are used to carry people fast, easy, comfortable and safe in the "vertical direction are explained. In the last part, an elevator model where elevator and PLC are used together is applied. The main purpose of this project is to use the latest techology in daily life construction automation, to create modern workspaces, and to share this with our colleagues.