16 bitlik bir PIC mikrodenetleyicisi ile bir programlanabilir lojik denetleyici tasarımı ve uygulaması
Design and application of a programmable logic controller with a 16 bit PIC microcontroller
  1. Tez No: 297591
  2. Yazar: ARİF HARMANDA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT UZAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Programlanabilir lojik denetleyiciler (PLC) günümüz endüstriyel sistemlerinde en çokkullanılan otomasyon cihazlarıdır. Bu tezin amacı 16 bitlik bir PIC mikrodenetleyicisiyardımıyla endüstride yaygın olarak kullanılan özelliklere sahip bir PLC tasarlanmasıve gerçekleştirilmesidir.Gerçekleştirilen PLC donanımında merkezi işlem birimi olarak PIC24FJ128GA010mikrodenetleyicisi ve 16 ayrık giriş/16 ayrık çıkış bulunmaktadır. Ayrık girişler 5V DCveya 24V DC olarak uygulanabilmektedir. Ayrık çıkışlar olarak röle kontaklarıkullanılmıştır. PLC yazılımı PIC C dili ile MPLAB IDE yazılım geliştirme ortamıyardımıyla geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Programmable logic controllers (PLC) are the most prefered devices in modernindustrial automation systems. The aim of this thesis is to design and implement a 16 bitmicrocontroller based PLC with general features which are common in PLCs used inindustry.The PLC developped has a PIC24FJ128GA010 microcontroller as a central processingunit, 16 discrete inputs and 16 discrete outputs. 5V DC and 24V DC signals can beapplied as discrete inputs. Discrete outputs are obtained by means of relay contacts. ThePLC software is developped by means of PIC C language within MPLAB IDE softwaredevelopment environment.