Okul öncesi dönem çocuklarının sosyal problem çözme becerilerinin incelenmesi
Investigation of social problem solving skills of preschool children
  1. Tez No: 562166
  2. Yazar: DÖNÜŞ TEMİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜLFİYE GÜL ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırmada; okul öncesi dönem çocuklarının sosyal problem çözme becerileri ve bu becerileri etkileyen faktörlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Tarama modelinde tasarlanan araştırmanın örneklemini Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı Tekirdağ ili Marmaraereğlisi ilçesinde bulunan anaokulları ve anasınıflarına devam eden 200 (97 kız, 103 erkek) çocuk oluşturmaktadır. Araştırmada çocukların ve ailelerin demografik bilgilerinin toplanması için araştırmacı tarafından geliştirilen Genel Bilgi Formu ve çocukların sosyal problem çözme becerilerinin değerlendirilmesi için Rubin ve Krasnor'un (1986) Çocuk Sosyal Problem Çözme Testi ve Spivack ve Shure'nin (1985) Okul Öncesi Problem Çözme Testi'nin birleşiminden oluşturulmuş ve Corolyn Webster-Stratton tarafından düzenlenmiş, ülkemizde 3-5 yaş çocuklar için geçerlik güvenirlik çalışması Kayılı ve Arı (2015) tarafından yapılan Wally Sosyal Problem Çözme Testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the social problem solving skills of preschool children and the factors affecting these skills. The sample of the research designed in the screening model consists of 200 (97 girls, 103 boys) children who continue preschool education in the Marmaraereğlisi of Tekirdag province, which is under the MEB. In the present study, the general information form developed by the researcher for the collection of demographic information of children and families and Rubin and Krasnor's (1986) child social problem solving test and Spivack and Shure's (1985) pre-school problem solving test were developed and edited by Corolyn Webster-Stratton for the evaluation of social problem solving skills of children. Validity reliability study for children aged 3-5 was used Wally social problem solving test performed by Kayılı and Arı (2015). The normal distribution of the research data was checked and T-test and one-way variance analysis (Anova) were used in cases where the normal assumption was met, Mann-Whitney-U and Kruskal-Wallis tests were used in cases where the normal assumption was not met. As a result of the research, a significant relationship was not found between the gender of the children, parent's education level, parent's occupations, socioeconomic level, family type, number of children in the family, electronic device usage, television watching, spending time with parents, and the average score of the Wally Social Problem Solving Test (p> 0.05).