Çalışanlarda örgütsel adalet algısının iş motivasyonu üzerindeki etkisi: Petrol Ofisi A.Ş. örneği
The impact of organisational justice perception on the motivation of employees: An implementation in Petrol Ofisi
  1. Tez No: 562210
  2. Yazar: AZİZ KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE MEHTAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Günümüzde kurumların hedeflerine ulaşıp başarılı olabilmeleri için çalışanlarının motivasyonu ve kurum içinde algıladıkları örgütsel adalet duygusu çok önemli iki faktördür. Bu araştırmada süreç, dağıtım, etkileşim altboyutları ile birlikte örgütsel adaletin, araçsal, içsel, dışsal, hedef içselleştirme ve içgüdüsel olmak üzere beş alt boyutlu motivasyona etkisi incelenmiştir. Aynı zamanda hem örgütsel adaletin hem de motivasyonun demografik etkenlerle değişimi de analiz edilmiştir. Bu kapsamda ürünün çok değerli, operasyonun çok riskli olduğu akaryakıt sektöründe faaliyet gösteren Petrol Ofisi A.Ş. de bir uygulama yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In business life, employees' motivation and organisational justice perception are two very important topics for the company's success and reaching targets. In this investigation the impacts of organisational justice with it's components - distributive, procedural, interactional – on the motivation with it's five components – intrinsic process, instrumental, external self concept, internal self concept and goal internalisation – are being investigated. At the same time both organisational justice's and motivation's change from demographical properties are also analysed. In this scope a survey is done in petrol Ofisi A.Ş . from fuel sector where the product is very valuable and the operation is very risky.