Major depresyonda tekrarlayıcı transkranyal manyetik uyarım tedavisi'nin bilişsel çarpıtmalar üzerine etkisi
Effects of repetetive transcranial magnetic stimulation on cognitive distortions in major depression
- Tez No: 562241
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ ERKAN BERKSUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Giriş ve Amaç: Major depresif bozukluk (MDB) oldukça sık görülen, pek çok olumsuz sonuca ve önemli düzeyde yetiyitimine sebep olan bir psikiyatrik bozukluktur. Transkranyal manyetik uyarım (TMU) özellikle dirençli depresyon tedavisinde önerilen bir beyin uyarım yöntemidir. TMU'nun etkinliği ve güvenliği pek çok çalışma ile gösterilmiştir. Bu çalışmada da MDB tanısı alan bireylerde sıkça görülen bilişsel çarpıtmalar ve ruminasyon parametreleri üzerine TMU tedavisinin etkilerinin gözlenmesi, bu etkilerin ilaç tedavisi alan bir başka grupla karşılaştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmanın TMU grubuna 14, farmakoterapi (FT) grubuna 16 MDB tanısı almış 18-65 yaş arası katılımcı dahil edilmiştir. TMU grubundaki katılımcılara FDA onaylı MDB protokolü ile 15 seans tTMU tedavisi verilmiş, FT grubundaki katılımcıların tedavisi ise SSGİ ve SNGİ grubu antidepresan ilaçlarla düzenlenmiştir. Katılımcılara tedavi öncesi, 3. Hafta ve 6. Hafta dönemlerinde Hamilton Depresyon Değerlendirme Ölçeği (HAM-D), Bilişsel Çarpıtmalar Ölçeği (BÇÖ) ve Ruminatif Düşünceler Biçimi Ölçeği (RDBÖ) klinik değerlendirme ölçekleri uygulanmıştır. Bulgular: Gruplar yaş, cinsiyet ve eğitim süresi açısından benzer dağılım sergilemiştir. 3. Hafta değerlendirmesinde yanıt ve remisyon oranları açısından TMU grubunun FT grubuna anlamlı üstünlüğü saptanmış, BÇÖ ve RDBÖ puanlarında gruplar arasında anlamlı fark görülmemiştir. 6. Haftada ise remisyon ve yanıt oranları iki grup arasında anlamlı fark teşkil etmemiş, BÇÖ ve RDBÖ puanları da gruplar arasında anlamlı farklılık ortaya koymamıştır. 6. Haftada her iki tedavi grubunun da BÇÖ ve RDBÖ puanlarında anlamlı düşüşe neden olduğu saptanmıştır. Sonuç: TMU ve FT, MDB tanısı alan bireylerde bilişsel çarpıtmalar ve ruminasyon üzerine olumlu etkiler ortaya çıkarmaktadır. TMU tedavisi, FT'ye göre erken dönemde daha yüksek remisyon ve yanıt oranları ile ilişkilidir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Major depressive disorder (MDD) is a widespread psychiatric disorder related with lots of unwanted results and a huge disability risc. As a brain stimulation method, transcranial magnetic stimulation (TMS) is especially recommended for treatment resistant depression. Research has suggested TMS is effective and safe. In this study, we aimed to observe the effects of TMS on cognitive distortions and rumination parameters which are common in major depression and to compare these effects with a pharmacotherapy group. Method: 14 for TMS group, 16 for pharmacotherapy (PT) group major depression patients aged 18-65 were included. 15 sessions of rTMS treatment with an FDA approved MDD protocol were adminestered to the individuals in the TMS group and the patients in the PT group were treated with SSRI and SNRI antidepressant drugs. For clinical assesment, Hamilton Depression Rating Scale (HAM-D), Cognitive Distortions Scale (CDS) and Ruminative Thought Style Questionnaire (RTS) were applied before treatment, in 3rd week and in 6th week. Results: There was no difference between groups in terms of gender, age and education level. Remission and response rates were significantly higher in TMU group compared to PT in 3rd week. At the same assesment, a significant difference betweeen groups was not found in terms of CDS and RTS scores. In the 6th week, groups were equal in terms of remission and response rates, HAM-D, CDS and RTS scores. In 6th week, CDS and RTS scores were reduced in both groups. Conclusion: Both TMS and PT are related with enhancement in cognitive distortions and rumination in major depression patients. TMS is related with higher response and remission rates in an early phase.