Kızılağaç odununun kullanım ömrünün arttırılması üzerine araştırmalar
Research on increasing the service life of alder wood
- Tez No: 562240
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ TEMİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Mühendislik Bilimleri, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Wood Products, Engineering Sciences, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada kızılağaç (Alnus glutinosa) odununun dış ortam koşullarındaki dayanıklılığı araştırılmıştır. Kızılağaç, Karadeniz Bölgesinde çok bulunmakta ancak endüstriyel olarak bir değerinin olmaması nedeniyle seçilmiştir. Diğer yandan sonuçların karşılaştırılıp analiz edilebilmesi için endüstride sıklıkla kullanılan ve ülkemizde oldukça fazla yayılış alanı bulunan sarıçam (Pinus sylvestris L.), referans ağaç türü olarak kullanılmıştır. Ağaç malzemeler bir koruyucu maddeyle korunmadığında ve mevcut durum şartlarına uygun tür seçilmediğinde ekonomik ve fiziki ömürleri çok sınırlı olmaktadır. Ağaç malzemeler farklı teknikler kullanılarak koruyucu kimyasal yardımıyla emprenye edilerek kullanım süreleri uzatılmakta ve nitelikleri iyileştirilebilmektedir. Çalışmada emprenye maddesi olarak Celcure AC 500 ve Tanalith E kullanılmıştır. Bu maddelerle emprenye edilen test ve kontrol örneklerinin dış ortam koşulları (toprakla temas eden, toprak üstü ve endüstriyel ürün), biyolojik (Coniophora puteana ve Poria placenta esmer çürüklük mantarları) ve analitik özellikleri incelenmiştir. Dış ortam koşullarında rutubet değişimi, yüzey pürüzlülük ve renk ölçümlerinde mevsimsel farklılıklara bağlı olarak artış ve azalışlar tespit edilmiştir. Çürüklük mantarları bakımından tüm varyasyonlarda Celcure AC 500 ve Tanalith E ile emprenye edilen test gruplarının kontrol gruplarına göre ağırlık kaybı daha düşük çıkmıştır. Analitik açıdan her iki emprenye maddesi genel olarak değerlendirildiğinde en düşük yıkanma ve bakır oranları sarıçam odununda bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was investigated the durability of alder (Alnus glutinosa subsp. barbata) wood under external conditions. Alder has been found in the Black Sea region but it has been chosen because it has no industrial value. On the other hand, in order to compare the results, Scotch pine (Pinus sylvestris L.), which is frequently used in the industry and has a very widespread distribution in our country, has been used as reference tree species. When the wood materials are not protected with a preservative and the species which is not suitable for the outdoor conditions are selected, their economic and physical life are very limited. Wood materials can be impregnated with different chemical techniques by using protective techniques to extend their life and to improve their qualities. Celcure AC 500 and Tanalith E were used as impregnation agents. The environmental conditions (soil contact, above ground and actual crop), biological (Coniophora puteana and Poria placenta rot fungi) and the leaching properties of the test samples impregnated with these substances were examined. In outdoor conditions, moisture changes, surface roughness and color measurements have been determined as increases and decreases due to seasonal differences. The weight loss of the test groups impregnated with Celcure AC 500 and Tanalith E in all variations in terms of rot fungi was lower than the control groups. Analytically, the lowest leaching and copper ratios were found in the Scotch wood when both impregnates were generally evaluated.