Enfekte basınç ülserinin iyileşmesinde soğuk atmosferik plazma uygulamasının etkinliğinin incelenmesi
Investigation of the effectiveness of cold atmospheric plasma application in recovery of infected pressure ulcers
  1. Tez No: 562244
  2. Yazar: AYŞE AKBIYIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK SARI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Mikrobiyoloji, Nursing, Microbiology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Basınç ülserlerinde gelişen enfeksiyon doku iyileşmesini geciktirmekle birlikte; derin dokulara ilerleyip fasiit, osteomiyelit ve bakteriyemi gibi ciddi komplikasyonların gelişmesine, hastaların hastanede kalış süresinin uzamasına, tedavi ve bakım maliyetinin yükselmesine neden olan ve sıklıkla karşılaşılan bir problemdir. Hali hazırda kullanılan antimikrobiyallerin non-selektif özellikte olması ve epitelizasyon ve granülasyon dokusuna zarar vermesi, sınırlı doku penetrasyonu göstermesi, giderek artan oranlarda çoklu ilaç dirençli (Multiple Drug Resistant, MDR) mikroorganizmalara karşı sınırlı etki göstermesi gibi enfekte basınç ülserinin iyileşmesini sınırlandıran ve hatta imkansız kılan bir takım sorunlar günümüzde kronik hal almıştır. Bu noktadan hareketle enfekte basınç ülserleri de dahil enfekte kronik yaraların tedavisi ve iyileştirilmesinde yeni yaklaşımların geliştirilmesi kaçınılmaz olmuştur. Randomize kontrollü deneysel bir çalışma olan bu araştırmada, enfekte basınç ülserlerinin iyileştirilmesinde atmosferik basınçlı soğuk plazma (atmospheric pressure cold plasma, ABSP)'nın etkinliğinin in vivo koşullarda incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, Ekim 2018-Ocak 2019 tarihleri arasında Ege Üniversitesi Laboratuvar Hayvanları Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde gerekli etik onay ve izinler alındıktan sonra gerçekleştirilmiştir. Araştırma, sıçanlarda geliştirilen MDR Pseudomonas aeruginosa klinik izolatı ile enfekte evre III düzeyindeki basınç ülserlerini iyileştirmede optimal plazma parametresinin belirlenmesi ve belirlenen bu parametrenin aynı özelliklere sahip ülserlere uygulanması olmak üzere iki aşamada gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın birinci aşamasında 12 adet, ikinci aşamasında 18 adet vistar tipte erkek sıçan kullanılmıştır. Her iki aşamada da“evre III düzeyinde basınç ülserlerinin geliştirilmesi”,“basınç ülserlerinde MDR P.aeruginosa enfeksiyonunun oluşturulması”,“sıçanların gruplara atanması”,“günde bir kere olmak üzere 14 gün boyunca gruplar için belirlenen uygulamaların (gümüş sülfadiazin pansumanı, atmosferik basınçlı soğuk plazma ve serum fizyolojik uygulaması) yapılması”,“ülserlerdeki iyileşmenin değerlendirilmesi”ve“deneyin sonlandırılması”adımları sırasıyla gerçekleştirilmiştir. Gümüş sülfadiazin (AgS) pansumanı, serum fizyolojik uygulaması ve 30 ile 120 saniye aralığında değişen ABSP uygulama gruplarının kullanıldığı birinci aşamada, 120 saniye ABSP uygulaması tüm gruplara kıyasla ülserlerin yüzey alanında, derinliklerinde, Basınç Ülseri İyileşme Değerlendirme Ölçeği (Pressure Ulcer Scale for Healing; PUSH) puanında ve MDR P.aeruginosa sağkalımında daha fazla azalma sağlamıştır. Ayrıca, 120 saniye ABSP uygulanan ülserlerin iyileşme yüzdesi diğer gruplara göre daha yüksektir. Ek olarak, histolojik değerlendirmeden elde edilen bulgular 120 saniye ABSP uygulamasının enfekte basınç ülserinin iyileştirilmesinde optimal olduğunu doğrulamıştır. Araştırmanın ikinci aşamasında, AgS pansumanı, serum fizyolojik uygulaması ve ABSP olmak üzere üç grup kullanılmıştır. Bu aşamada da birinci aşamayı doğrulayan sonuçlar elde edilmiş olup; ABSP uygulamasının, serum fizyolojik uygulaması ve AgS pansumanına kıyasla ülser yüzey alanında, derinliğinde ve PUSH puanında daha fazla azalma gerçekleştirdiği; ülser iyleşme yüzdesinde daha fazla artış sağladığı saptanmıştır. Histolojik incelemeler, ABSP uygulamasının serum fizyolojik uygulaması veya AgS pansumanı uygulamalarının aksine ülserlerin enflamasyon sürecini kontrol altında tuttuğu, reepitelizasyonu ve neovaskülarizasyonu belirgin ölçüde arttırarak yara iyileşme sürecine önemli oranda katkı sağladığını göstermiştir. Ek olarak ABSP'nin antimikrobiyal etkinliğinin serum fizyolojik uygulaması ve AgS pansumanına kıyasla çok daha yüksek olduğu; ABSP uygulamasının ülserlerdeki MDR P.aeruginosa sağkalımında 5.64±1.87 log10 cfu/gram doku azalma sağladığı tespit edilmiştir. Araştırmamızdan elde ettiğimiz, 120 saniye ABSP uygulamasının evre III düzeyindeki enfekte basınç ülserlerindeki mikrobiyal yükü azaltarak ülser iyileşmesine belirgin ölçüde katkı sağladığı sonucu; ABSP uygulamasının kronik yara veya ülser iyileşmesine olan olumlu katkısı hipotezini desteklemektedir. ABSP'nin doku rejenerasyonu veya antimikrobiyal etkinliğinin araştırılacağı in vivo deneylerin çalışmamızda kullandığımız gibi klinik ortama uyarlanmış kompleks yara modelleri üzerinde test edilmesi ABSP'nin klinik ortamda kullanılması sürecini de hızlandıracaktır. Anahtar Kelimeler; basınç ülseri, yara enfeksiyonu, kronik yara, atmosferik basınçlı soğuk plazma, Pseudomonas aeruginosa.
Özet (Çeviri)
Infection developed in pressure ulcers, delaying tissue healing is a common problem that leads to deep tissues and causes serious complications such as fasciitis, osteomyelitis and bacteremia, prolongs hospital stay and increases treatment and maintenance costs. Presently used antimicrobials are non-selective in nature and damage to epithelization and granulation tissue, limited tissue tissue penetration, as well as limited effects against multiple drug resistant (MDR) microorganisms have become chronic today due to a number of problems that limit or even make possible the recovery of infected pressure ulcers. From this point of view, it has been inevitable to develop new approaches to the treatment and treatment of infected chronic wounds including infected pressure ulcers. The aim of this study, which is a randomized controlled experimental study, is to investigate the effectiveness of atmospheric pressure cold plasma (ABSP) in the treatment of infected pressure ulcers in vivo. The study was carried out between October 2018 and January 2019 at Ege University Laboratory Animal Research and Application Center after the necessary ethical approvals and permissions were obtained. The study was carried out in two steps: the determination of the optimal plasma parameter in the treatment of pressure ulcers in stage III infected with MDR Pseudomonas aeruginosa clinical isolates developed in rats and the application of this determined parameter to the ulcers with the same characteristics. In the first stage of the study, 12 vistar type male rats were used in the second stage. In both stages, the development of pressure ulcers in stage III, the formation of MDR P.aeruginosa infection in pressure ulcers, the assignment of animals to the groups, the appropriate application to the groups for 14 days once a day, the evaluation of the healing of ulcers and the termination of the experiment were performed respectively. In the first stage of silver sulfadiazine dressing, saline administration and ABSP administration groups varying from 30 to 120 seconds, the 120-second ABSP application provided a further reduction in the surface area, depths, PUSH score, MDR P.aeruginosa survival of ulcers compared to all groups. In addition, the recovery rate of ulcers applied to the ABSP for 120 seconds is higher than for other groups. In addition, the findings obtained in histological evaluation confirmed that the application of ABSP for 120 seconds was optimal in the treatment of infected pressure ulcers. In the second stage of the study, silver sulfadiazine dressing, saline and ABSP applications were used. At this stage, results confirming the first stage were obtained; It was found that ABSP administration decreased the PUSH score in ulcer surface area and depth compared to saline application and silver sulfadiazine dressing. It was found that the percentage of ulcer healing increased more. Histological analyzes showed that, unlike the application of ABSP, the control of inflammation of ulcers controlled the inflammation process, significantly increased reepithelization and neovascularization and significantly contributed to the wound healing process. In addition, the antimicrobial efficacy of ABSP was found to be much higher than the saline application and silver sulfadiazine dressing, and it was determined that ABSP administration provided a tissue reduction of 5.64 ± 1.87 log10 cfu / gram in the MDR P.aeruginosa survival in ulcers. The results of our study show that 120 seconds ABSP application significantly contributes to ulcer healing by decreasing the microbial load in infected pressure ulcers in stage III level support the thesis that ABSP application positively contributes to chronic wound or ulcer healing. In vivo experiments in which tissue regeneration or antimicrobial activity of ABSP are investigated, as used in our study, will accelerate the use of ABSP in the clinical setting if it is performed on complex wound models adapted to the clinical environment. Keywords; pressure ulcer, wound infection, chronic wound, atmospheric pressure cold plasma, Pseudomonas aeruginosa.