Laboratuvar tipi ince tabaka radyo kromatografi sisteminin geliştirilmesi
Development of a laboratory type thin layer radio chromatography system
- Tez No: 562265
- Danışmanlar: PROF. DR. FAZİLET ZÜMRÜT BİBER MÜFTÜLER, DR. ÖĞR. ÜYESİ COŞKUN HARMANŞAH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Nükleer Mühendislik, Physics and Physics Engineering, Nuclear Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
İnce Tabaka Radyo Kromatografi (Thin Layer Radio Chromatography TLRC) radyoaktif bir bileşen içeren bileşiklerin (radyoişaretli bileşik ve/veya radyofarmasötik) kalite kontrolünde yaygın olarak kullanılan kromatografik yöntemlerden birisidir. Bu çalışmada, nükleer uygulamalar laboratuvarlarında, radyoişaretli bileşik ve/veya radyofarmasötik hazırlamada kalite kontrol işlemleri için açık kaynak donanım platformu Arduino kullanılarak laboratuvar tipi düşük maliyetli bir radyasyon ölçüm sistemi geliştirilmiştir. Geliştirilen TLRC tarayıcı GM dedektör sayım sistemi ve kontrol modülünden oluşmaktadır. Teknesyum-99m (99mTc) ve İyot-131 (131I) radyonüklidleri kullanılarak geliştirilen sistemin test ölçümleri yapılmış ve sonuçlar ticari TLRC tarayıcı cihaz ile kıyaslanmıştır. Deney sonuçları geliştirilen TLRC tarayıcı sistemin radio-farmasötik saflık testi için uygun olduğunu ve yeterli performansa sahip olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Thin Layer Radio Chromatograhpy (TLRC) is one of the common chromatographic method used in the quality control of substances containing a radioactive component. In current study, it is developed a cost-effective TLRC scanner using open source hardware Arduino for quality control processes of radiolabeled compounds and/or radiopharmaceuticals in Nuclear Applications Laboratories. The developed laboratory type TLRC scanner is composed of two modules: Geiger-Muller counter and control module. Technetium-99m (99mTc) and Iodine-131 (131I) radionuclides were used to test the TLRC scanner and the results were compared with the commercial TLRC scanner device. The test results showed that the developed TLRC scanner system was suitable for radio-pharmaceutical purity testing and had sufficient performance.