Organik alan etkili transistörlerin analitik incelenmesi ve simülasyonu
Analytical investigation and simulation of organic field effect transistors
  1. Tez No: 562267
  2. Yazar: BEKTAŞ DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH SAYGI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Silisyum, germanyum gibi inorganik yarıiletkenlerin; üretim maliyetlerinin yüksek olması, zorlu üretim teknikleri ile üretilmeleri bu yarıiletkenlerin olumsuz taraflarıdır. Yarıiletken aygıt teknolojisi bu alanın atası olan silisyumla başlamış ve sonrasında birçok materyal üzerinde çalışılmıştır. İlk silisyum tabanlı aygıtların üretiminden birkaç on yıl sonra, karbon tabanlı olarak anılan organik yarıiletkenler keşfedilmiştir. İlk keşifleri itibariyle düşük iletkenlik gösteren organik yarıiletkenlerin iletkenlikleri, çeşitli yöntemlerle geliştirilmiş ve amorf silikon ile rekabet eder hale getirilmiştir. Bu organik materyaller daha sonra bilinen yarıiletken aygıtların fabrikasyonunda kullanılmışlar ve uygulamalara yönelik olarak gayet iyi sonuçlar vermişlerdir. Öyle ki esnek ekranlar, oled tv'ler, güneş pilleri, batarya malzemeleri, yapay kaslar, sensörler ve özellikle biyosensörler olarak organikler kendilerine geniş bir kullanım alanı bulmuşlardır. Bunda organik yarıiletken aygıtların esnek yapılı, düşük maliyetli olmaları, kolay fabrikasyon teknikleri ile üretilmeleri, yüksek absorblama katsayılarına sahip olmaları etkili olmuştur.
Özet (Çeviri)
To have high production cost and difficult production techniques are negative aspects of inorganic semiconductors such as Silicon and Germanium. Semiconductor device technologies have begun by Silicon applications and later on many semiconductor materials have been involved to work on. After a few decades, Silicon based semiconductor devices have fabricated, organic semiconductors which have been known carbon based organic semiconductors have revealed. The conductivity of organic semiconductors, which showed low conductivity as a result of their initial discoveries, has been improved by various methods and has become competitive with amorphous silicon. These organic materials were then used in the fabrication of semiconductor devices, such as inorganic, and gave good results for applications. Such that flexible screens, oled tvs, solar cells, battery materials, artificial muscles, sensors, especially biosensors, have found wide usage area. Thus, organic semiconductor devices by flexible structures, low cost, easy fabrication techniques and high absorption coefficients have been found wide range of usage.