Malatya ilinde organik kayısı üretimi yapan işletmelerin sosyo-ekonomik özellikleri
Socio-economic characteristics of organic apricots production farms in Malatya
- Tez No: 562269
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UFUK GÜLTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışma ile Malatya ilinde organik kayısı üretimi yapan işletmelerin sosyo-ekonomik özellikleri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu amaçla organik kayısı üretimi yapan 62 işletme ile görüşerek anket yolu ile veriler toplanmıştır. Anket ile üreticilerin demografik özellikleri, arazi varlıkları, üretim miktarları ve üretim bilgileri gibi veriler tespit edilmiştir. İşletmeler kayısı üretim alanları dikkate alınarak 3 gruba (0-30 dekar, 31-50 dekar, 51+ dekar) ayrılmıştır. Araştırma sonucunda, Tüm işletmeler göz önüne alındığında ortalama toplam kayısı alanları 41,6 dekar, ortalama gayri safi üretim değerleri 157.960,5 TL ve ortalama mutlak karları 83.876,6 TL olarak hesaplanmıştır. Kayısı üretiminde karşılaşılan en büyük sorun girdi fiyatları olarak, en çok karşılaşılan hastalıklar ise yaprakdelen(çil) ve monilya hastalığı olarak ortaya konulmuştur. Kayısı üretimi ilkbahar geç donlarından oldukça fazla etkilenmektedir.
Özet (Çeviri)
With this study, the socio-economic characteristics of the farms producing organic apricots in Malatya province have been studied. For this purpose, 62 organic apricot production farms were interviewed and the data were collected by questionnaire. Demographic characteristics of the producers, land assets, production amounts and production data were determined by the survey. Farms are divided into 3 groups (0 to 30 decares, 31 to 50 decares, 51+ decares), taking into account the apricot production areas. As a result of the research, when all the farms are taken into consideration, average total apricot fields are 41,6 decare, average gross production values are calculated as 157.960,5 TL and average absolute profit is calculated as 83.876,6 TL. The biggest problem encountered in apricot production was the input prices, and the most common diseases were leafwort (freckle) and monilya disease. Apricot production is highly influenced by late spring frosts.