Çoklu stres koşullarının kinoada (Chenopodium quinoa Willd.) su kullanım ve verim parametrelerine etkisi
The effects of multi stress conditions on water use and yield parameters of quinoa (Chenopodium quinoa Willd.)
  1. Tez No: 562270
  2. Yazar: ÇİĞDEM HOŞGÖREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÜNLÜ, DOÇ. DR. GÜLÜZAR DUYGU SEMİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
Bu çalışmada, Orta Anadolu iklim şartlarında kinoa (Chenopodium quinoa Willd.) bitkisinde farklı kalite ve miktardaki sulama suyu koşullarının su kullanımı, verim, vejetatif gelişme ve fizyolojik parametreleri üzerine etkileri kontrollü arazi koşullarında araştırılmıştır. Denemede, dört farklı sulama suyu tuzluluk düzeyi, dört farklı sulama suyu miktarı ve çoklu stres koşullarında bitkilere kuraklık ve tuzluluk stresi beraber uygulanmıştır. Denemenin sonunda aynı sulama suyu miktarında artan tuz konsantrasyonlarında bitki su tüketiminin azaldığı gözlenmiştir. Uygulanan sulama suyu miktarı azaldıkça su kullanım etkinliğinde (WUE) artış meydana gelmiştir. Yapılan çalışmada kinoa bitkisine uygulanan kuraklık ve tuzluluk stresinin genel olarak verim parametreleri üzerine olumsuz etkileri olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of different quality and amount of irrigation water conditions on water use, yield, vegetative development and physiological parameters of quinoa (Chenopodium quinoa Willd.) in controlled field conditions were investigated under Central Anatolian climatic conditions. In the experiment, four different irrigation water salinity levels, four different irrigation water amounts and drought and salinity stress were applied to plants under multiple stress conditions. At the end of the experiment, it was observed that plant water consumption decreased with increasing salt concentrations in the same amount of irrigation water. As the applied amount of irrigation water decreased, water use efficiency (WUE) increased. In this study, it was found that applied drought and salinity stress to quinoa plant had negative effects on yield parameters in general.