Fitalosiyaninli kompozit membran sentezi ve antibakteriyel özelliklerinin incelenmesi
Investigation of synthesis and antibacterial characteristics ofnanoparticle composite membranes
- Tez No: 562271
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÜNYAYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Temiz ve ekonomik suyun güvenilir bir şekilde kullanımı günümüzün önemli küresel sorunlarından birisidir. Mevcut su kaynakları yetersiz olmakla birlikte, iklimsel değişiklikler ve küresel ısınma nedeni ile etkin ve sürdürülebilir su kullanımının önemi gün geçtikçe artmaktadır. Bununla birlikte gelişmekte olan ve endüstrileşmiş ülkelerde insan aktiviteleri, her geçen gün doğal su kaynaklarının kirletilmesine ve su kaynaklarının olumsuz yönde değişmesine neden olmaktadır. Fonksiyonel membranların üretiminde membran performansına etki eden önemli katkı maddeleri arasında bazı metaller, oksitler ve karbon nanotüpler gelmektedir. Membran performansını arttırmak ve membran yüzeyinde oluşan kirliliği önlemek amacıyla bu çalışma kapsamında Triiodo subfitalosiyanin, Tetraiodo Znfitalosiyanin, Difenilfenol Zn_fitalosiyanin içeren fitalosiyonin ile fonksiyonelleştirilmiş kompozit membran sentezi yapılmıştır. Kullandığımız fitalosiyaninli moleküllerin her birinden %0,5, %1, %2 derişimlerde ağırlıkça %14 Polietersülfon (PES) içerecek şekilde olmak üzere ayrı ayrı membran sentezlenmiştir. Saf membranlara kıyasla fitalosiyanin ile fonksiyonelleştirilmiş membranların E.coli üzerindeki antibakteriyel aktivitesi incelenmiştir. Sentezlenen membranlar E.coli bakterisinin ekilmiş olduğu petrilere yerleştirilmiştir. Yapılan antibakteriyel deneylerde çeşitli parametreler (sıcaklık, ışık vb.) değiştirilerek değişken koşullarda gösterdiği antibakteriyel özelliği izlenmiştir. Antibakteriyel deneylerin sonucunda çeşitli derişimlerdeki 3 farklı fitalosiyaninli parçacıkların E.coli üzerinde antibakteriyel aktivite göstermediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Clean and affordable water reliable. Although the existing water resources are insufficient, the importance of climatic conditions and global warming requirements and effective water use are increasing day by day. Human activities are one of those who have been explaining that water resources are polluted and water resources are getting rid of them since today. Membrane Performance of Functional Membranes There are metals, oxides and carbon nanotubes present in our impressive impact areas. The membrane can be improved and the danger of deterioration of the membrane surface is eliminated. These study areas are mixed with triiodo subphthalocyanine, Tetraiodo ZnPhthalocyanine, diphenylphenol Znphthalocyanine and phthalocyanine. Each of the phthalocyanine molecules was synthesized separately in 0.5%, 1%, 2% concentrations, including 14% by weight of PES. The antibacterial activity of pure membranes with phthalocyanine-purified membranes in E.coli was investigated. The synthesized membranes were placed in the petri dishes where E.coli bacteria were sown. Modified antibacterial assays varied parameters (temperature, light, etc.) The variable variable showed that the antibacterial property was monitored. 3 different phthalocyanine particles in various concentrations show no antibacterial activity in E.coli.