Marmara Ereğlisi (Tekirdağ) yöresindeki temel zeminlerinin oturma ve sıvılaşma yönünden değerlendirilmesi
Evaluation of foundation soils of Marmara Ereğlisi (Tekirdağ) in terms of settlement and liquefaction
- Tez No: 562320
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KORKANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 248
Özet
Bu çalışma, Tekirdağ ili Marmaraereğlisi ilçesinde Marmaraereğlisi Belediyesi sınırları içerisinde kalan 2 bölgeden oluşan yaklaşık 10080 hektar alanın imar planına esas temel zeminlerinin oturma ve sıvılaşma yönünden değerlendirilmesini kapsamaktadır. Geniş kapsamlı belirtilen nitelikte sayı ve sondaj çalışmalarından alınan zemin ve kaya numuneleri üzerinde laboratuvar deneyleri yapılmıştır. Tüm çalışmalar neticesinde, alanın jeoteknik; oturma ve sıvılaşma yönünden ayrıntılı değerlendirilmiş olup bunların neticesinde 2. Bölge alüvyon birimde oturma ve sıvlaşma yönünden riskli olduğu belirlenmiştir. Marmaraereğlisi çevresinde önemli yapılar yapılırken ayrıntılı analiz çalışmaları yapılması gerektiği ve buna ek olarak çevrede zemin iyileştirme yöntemlerinin kulanılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The scope of this study is to assess foundation soils of master plan consisting 2-zoned, nearly 10080-hectare region in Tekirdağ Province, Marmaraereğlisi District, Marmaraereğlisi Municipality in terms of settlement and liquefaction. Laboratory tests were implemented on soil and rock specimens collected on field and drilling studies. In consequence of the all studies and measurements, the region was assessed by geotechnically and foundation soils were evaluated based on settlement and liquefaction in detail. In the light of these experiments and studies, entire region was analyzed in terms of settlement and liquefaction problems. It was concluded that the alluvial grounds in second region shows higher risk of settlement and liquefaction. It was suggested that more detailed analyses should be performed for important buildings and necessary measured to remediate the ground should be taken.