Çift metal birleşmelerde uyumsuzluk nedeniyle oluşan iç gerilmelerin sonlu elemanlar yöntemi ile incelenmesi.
  1. Tez No: 56233
  2. Yazar: SALİM ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEVDET MERİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET Her ne şekilde oluşursa oluşsun iç gerilmeler pratikte büyük önem taşımaktadır. İç gerilme, malzemeye uygulanmış bir ön yükleme gibi kabul edilebilir. Bu iç gerilmelere normal yükten gelen gerilmeler eklenince kritik bir durum ortaya çıkar. Yapılan çalışma farklı yapılara sahip pirinç ve çeliğin, serilenim yöntemiyle yapılan birleşimlerinde oluşan iç gerilmenin analizi yapılmıştır. Çalışmalarda model olarak ince levhalar kullanılmıştır. Problem çözümlerinde sonlu elemanlar yöntemi uygulanmış ve iki boyuttu, dört düğümlü,dikdörtgen elemanlar seçilmiştir. Bu metodun bilgisayar uygulamasında Fodran 77 programlama dili kullanılmıştır. o Çalışma iki kısımdan oluşmaktadır, birinci kısımda sıcaklık analizi yapılmıştır. Malzemelerin lehim yapılacak bölgeleri önce lehim çalışma sıcaklığına kadar ısıtılmış, sonra havada soğumaya terk edilmiştir. İkinci kısımda ise ısı transferi hesaplarından elde edilen veriler kullanarak malzemelerde oluşan termal iç gerilmeler hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Internal stresses are very important regardless how they occour. Internal stress is considered as a preload applied to the material, when normal stresses are added these internal stresses a critical situation happens. In this study analysis of internal stress at the hard brazed joint of brass and stell having diffrent structures has been made. Thin plates are used as models. Finite element methot is used in solving the problem and 2 and 4 noded rectangular elements are chosen Fortran 77 Programing language is used in computer application of this methot This study has 2 parts ; at first part temperature analysis has been made. Pars of the material that will be brazed are heated to the braze working temprature, then left to cool on air. At the second part thermal intmal stresses at the material are calculated by using the data obtained from heat transfer calculations.