Leonardit ile birlikte azaltılmış kimyasal gübrenin toprağın bazı özellikleri ve pamuk bitkisinin kütlü verimi üzerine etkisi
The effect of reduced chemical fertilizer and leonardite application on some properties of soil and yield of cotton plant
- Tez No: 562368
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH AYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Leonardit, toprak özelliklerinin iyileştirilmesinde ve dolayısıyla birim alandaki verimi artırmaya yönelik olarak kullanılan organik materyallerden birisidir. Çalışmamız, tamamen çiftçi koşullarında pamuk bitkisine farklı miktarlarda leonardit uygulayarak, uygulanan leonarditin bazı toprak ve bitki parametreleri gibi özelliklerin üzerine olan etkisinin belirlenmesini amaçlamıştır. Çalışma, 2016 yılında Harran ilçesinin Bellitaş köyünde yürütülmüştür. Deneme 3 tekerrürlü tesadüf blokları desenine göre oluşturulmuştur. Denemede leonarditin 3 farklı dozu (0 kg/da, 150 kg/da, 300 kg/da ) uygulanmıştır. Kimyasal gübrenin yarım ve çeyrek dozlu leonarditli ve leonarditsiz uygulanmıştır. Hasat sonrası tüm parsellerde, toprakta organik madde, toprak pH'sı, Elektriksel iletkenlik (EC), toprakta Katyon Değişim Kapasitesi (KDK) ve bunların yanı sıra parselde pamuk bitki sayısı, pamuk kozalak sayısı ve pamuk verimi incelenmiştir. Toprak parametreleri ekim öncesi ve hasat sonrası belirlenmiştir. Çalışma sonucunda, faklı miktarlarda uygulanan leonarditin topraktaki organik maddenin üzerine etkili olduğu görülmüştür. Bunun yanı sıra pamuk verimini de arttırdığı tespit edilmiştir. Bu etkiler istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
Leonardite is one of the organic materials used for improving soil properties and thus increasing the yield per unit area. Our study was aimed to apply different amounts of leonardite to the cotton plant entirely in farmer conditions. The effect of applied leonardite on some characteristics such as soil and plant parameters has been determined. The study was conducted in the village of Bellitaş of Harran district in 2016. The field study was constructed according to the randomized block design with 3 replications. In the study, 3 different doses of leonardite (0 kg/da, 150 kg/da, 300 kg/da) were applied. Half and quarter amounts of actual chemical fertilizer also applied with and without leonardite. After harvesting, soil organic matter, soil pH , Electrical Conductivity (EC), Cation Exchange Capacity (CEC) of the soil and the number of cotton plants in the parcel, the number of cotton cones and cotton yield were determined. Soil parameters were determined before plantation and after harvesting. As a result of this study, it has been determined that leonardite applied in different amounts were effective on organic matter increase in soil. Higher amount of leonardite application also increased cotton yield. These effects were statistically significant (p 0.05). Even though, some application effects have been shown on these parameters.